Aziz Yıldırım, Tahliye

Konusu 'Spor Gündem' forumundadır ve EmRe tarafından 25 Kasım 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Tutuklular Serbest mi kalacak?
  Şikeyi ağır ceza olmaktan çıkaran yasa değişikliği Meclis’ten geçti, şimdi soru şu: Metris Boşalacak mı?

  [​IMG]

  Çok sayıda kulüp yöneticisine cezaevinden tahliye yolunu açabilecek yasa değişikliğinin kimleri sevindireceğini, savcılığın hazırlayacağı iddianame ve avukatların yapacağı itiraz sonrası mahkeme belirleyecek. Şike suçu işleyenlere 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. Eski düzenlemede cezanın alt sınırı 5 yıldı.

  Şikeyi ağır ceza olmaktan çıkararak, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ile birlikte tutuklu kulüp yöneticisi ve futbolculara cezaevinden tahliye yolunu açabilecek yasa değişikliği dün gece Meclis’te kabul edildi.

  Meclis’te grubu bulunan dört partinin ortak önerisiyle gelen ancak BDP’nin dün desteğini çektiği yasaya göre, belirli bir spor müsabakasının sonucunu etkilemek amacıyla bir başkasına kazanç veya menfaat temin eden kişiye 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. Eski düzenlemede bu cezanın alt sınırı 5 yıl, üst sınırı 12 yıldı. Suçu kulüp yöneticileri işlediğindecezayarı oranında artırılacak. Bu durumda 18 yıl olan üst sınır 4.5 yıla düşürüldü.

  Şike yapan, kulüpten atılacak
  Başkan ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra kulüplerin genel kurul üyeleri, teknik veya idari yöneticileri ile kulüplerin ve sporcuların menajerleri de şikeden sorumlu tutulacak. Bu suçların değişik zamanlarda birden fazla işlenmesi halinde Türk Ceza Yasası’nın zincirleme suça ilişkin hükümlerine göre tek ceza verilecek. Ancak verilecek dörtte birden dörtte üç oranına kadar artırılabilecek. Bu suçlar için hüküm açıklanmasının geri bırakılması, cezanın ertelenmesi veya seçenek yaptırımlara çevrilmesi gibi alternatif yaptırımlar uygulanmayacak. Şike, teşvik primi, sporda şiddetle ilgili davalara asliye veya ağır ceza mahkemeleri değil, sulh veya asliye ceza mahkemeleri bakacak.

  Şike veya teşvik primi gibi suçlamalarla hakkında dava açılan kulüp veya federasyon yöneticileri, hapis cezası almaları durumunda sportif faaliyet gösteren kurumlarda yönetici veya denetçi olamayacak. Ceza verildiğinde yöneticilerin kulüp ile görev ilişkisi sona erecek.

  Holigan cezaları da düştü
  Taraftarlarla ilgili bazı cezalar da düşürüldü. Spor alanlarınayasak maddesokulması vemüsabaka düzeninin bozulması durumunda bir yıla kadar ceza verilecek. Yasak aletleri seyirciye temin eden kişiye altı aydan iki yıla hapis cezası, yasak aletleri kullanarak müsabakanın düzenini bozan kişiye üç aydan bir yıla kadar hapis cezası uygulanacak. Hakaret içeren veya hakaret olarak algılanacak tarzda tezahürat yapanlara üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilecek.

  Şikeyi ağır ceza olmaktan çıkaran yasa değişikliğinin kabul edilmesi akıllara şu soruyu getiriyor: “Şike soruşturmasında tutuklanarak Metris Cezavi’ne konulan; aralarında Aziz Yıldırım, Serdal Adalı, Şekip Mosturoğlu, İlhan Ekşioğlu gibi büyük kulüplerin yöneticilerinin de bulunduğu 31 kişi serbest kalabilecek mi?

  Bu sorunun cevabını savcılığın hazırlayacağı iddianame ve avukatların yapacağı itiraz sonrası mahkeme verecek.
   


Sayfayı Paylaş