Azeri Kıyafetinin Resmini Yöresel Kıyafetler

Konusu 'Ülkeler' forumundadır ve RüzGaR tarafından 27 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Yöresel Azeri Kıyafetinin Resimleri
  Azeri Kıyafetinin Resmini Yöresel Kıyafetleri, Geleneksel Azeri Kıyfetinin Resmini

  [​IMG]

  Azerbaycanlıların Ulusal kostümleri çok güzel ve orijinal. Kadın elbiseleri Azerbaycan güzellikleri esnek bellerini vurgulayarak, siluet ve kesim zarif vardır. Onlar güzel "altın" bantları ile kesilmiş girift nakış ile süslenmiştir.

  Giysileri de çok orijinal. Cesaret hızlı hareketleri sınırlamak için çok sıkı olmamalıdır vurguluyor.

  Kadın giyim temelde ipek ve kadifeden yapılmış, adam - kumaş ve ev yapımı kaşmir kumaştan.

  Azerbaycan giysi dikkate değer unsuru iç çamaşırı olduğunu. Kadın ve erkek hem de keten ve pamuklu kumaşlardan yapılmıştır. Zengin güzellikleri ipek olanları göze olabilir.

  [​IMG]

  Azerbaycan geleneksel kıyafetler - Kadınlar
  Stil sahibi medeni durumu ve yaşı yansıtıyordu. Bir genç kız elbiseleri fark evli bir kadın farklıydı. Genç kadınlar en parlak ve şık giyinmiş.

  Bir kadın giysileri dahil: aşırı gömlek, arkhaluk, chepken, lebbade, kyuleche, kyurdu, ashmek ve bakhari.

  Gömlek yaka üzerindeki bir düğme kullanılır. Kollar normal, uzun, geniş ve düz idi. Gömleğin ön alt kısmı gümüş veya altın paralar ile süslenmiştir.

  Sıkı uygun chepken (kaftan) gömlek üzerine giyilen edildi. Iki tarafta chepken oversleeves biten kollar vardı. Bu kadife ve çeşitli pırıltılı kumaşlar imal edilmiştir.

  Arkhaluk Azerbaycan giysi en yaygın tür olarak kabul edilir. Aynı zamanda sıkıca olduğu ve bir astar sahipti. Bazı arkhaluks düz geniş kesim ve her iki tarafta yarıklar vardı. Arkhaluks farklı boyutlarda yapılmıştır.

  Lebbade (Sabahlık) kapitone vardı ve dizildi. Lebbade yakası açık bir bant ile bel bağladılar idi. Lebbade ve kolları kısa idi. Lebbade kadife ve farklı pırıltılı kumaşlardan dikilmektedir edildi. Yakalı, kolları ve etekleri bant ile kesilmiş edildi.

  Ashmek kapitone dış giyim olduğunu. Iç kısmı, yaka, kollu ve ashmek ve hem kürk ile kesilmiş edildi.

  Kzurdu hiç durmaksızın tarafta açık yakalı ve yırtmaçlı bir kapitone kolsuz kadın giyim olduğunu. Kyurdu wes Kadife yapılmıştır.

  Bakhari bir kapitone kadın giyim dizildi. Kolları düz aşağı dizlerinin vardı, yaka açıktı. Bakhari ağırlıklı olarak kadife yapılmıştı. Yaka, etek ve kolları çeşitli gruplarla, kenar ve zincirleri ile kesilmiş edildi.

  Kyuleche oluklu ucuyla üst kadınların üst olduğunu. Bu, diz boyu kadar vardı; kolları dirsek altında kalmıştır.

  Aşağı kata - Azeri kadınlar tarafından giyilen Tumans (etek) uzundu. Tuman ipek veya 12 parçadan oluşan çeşitli desenlerle bir yünlü kumaştan yapılmıştır. Tumans oluklu veya pileli ve renkli ipek veya altın konuları yapılmış pompons süslenmiş olabilir.

  Altın ya da altın yaldızlı gümüş kemer arkhaluk veya chepken ile giyilirdi. Onların yanı sıra deri kemer gümüş sikkeler üzerinde ya da bir gümüş metal plaka ile dikili olan da vardı.

  Kadınlar uzun bacaklar ile işlemeli yüzey ve yüksek patik giydi.

  En popüler kadın başlıkları kafatası kapaklar ve ipek bez vardı. Dışarıda ev kızlarını bir peçe taktı.

  Çeşitli takı giysi desteklenmiş ve ulusal özellikleri zenginleştirilmiş. Kuyumcular altın ve gümüş, değerli taşlar onları yaptı. Azerbaycanlı kadın takı sevdi ve ustaca kullanmıştır. Komple takı seti "imaret" adı verildi. Baş ve göğüs takı, yüzük, küpe, kemer, bilezik dahil.

  Azerbaycan geleneksel kıyafetler - Erkekler
  Tipik erkek giysileri bir üst gömlek, arkhaluk, chukha ve geniş pantolon oluşuyordu.

  Üst adamın gömlek, bir düğme veya bir ilik bulunur. Bir erkeğin gömlek saten ve saten yapılmıştır.

  Arkhaluk bir dar aşınma oldu. Onun hem sade, kollu düz giderek dirsek daralan edildi süslenmiştir. Arkhaluk bir ya da iki cepleri sahip olabilir; bunlar bileziği-düğmeli edildi. Arkhaluk kaşmir yapmak için, saten ve saten kullanılmıştır. Arkhaluk genç adam bir kemer veya kuşak ve yetişkinlerin giydiği veya yaşlı erkeklerde bir kanat ile kullanılır.

  Chukha Azerbaycan'da üst giyimde bir türüdür. Kollu yarıklarının tüm uzunluğu boyunca düğmeler veya ilik vardı. Chukha göğüs süslemeleri için çizgili idi.

  İnsanın geniş pantolonlar yünlü kumaştan yapılmıştır. Onlar ata binmek bir adam için yeterince geniş idi.

  Kışın doğal deri ve kürkler koyun ve kürk mantolar giydi.

  Bir Headdress takmamayı Azerbaycan'da yakışıksız oldu. Adamın başlıkları arasında popüler tür deriden yapılmış çeşitli papakhas idi. Yaygın ipek kumaştan arakchyns vardı yayıldı ve altın işlemelerle süslenmiştir. Yaşlı erkek ve yaşlı erkekler iri beyaz patiska yumuşak kapitone "teseeks" taşıdı.

  Güderi yapılan Man ayakkabıları tek renk ve desen yoktu. Kentlerde erkekler ülkede, çizme giydi - charyks
   


Sayfayı Paylaş