Az Benzinle Çok Kilometre Yapmak

Konusu 'Oto Yardım' forumundadır ve ot-gu tarafından 1 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Az Benzinle Çok Kilometre Gitmek
  Kullandığınız benzinle normal kullanımdan daha çok yol yapmak her araç sahibinin isteyeceği bir şeydir. Ama gel gelelimki bunu yapmak için uyulacak kurallara uymada okadar istekli olmayabiliyorlar. Bir şey kazanmak için başka bir şeyden vazgeçmek yada azaltmak gerekliliği dünyanın temel kanunlarından biridir. Onun için az benzinle daha çok kilometre yapmanın en temel kuralı agresif araç kullanmamaktan geçmektedir. İşte bu fedakarlığı gösterebilecekler için daha az benzinle daha çok yol katetme yöntemlerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Otomobili kullanış biçimi yakıt tüketimini gözle görülecek ölçülerde düşürmektedir.

  • Otomobili rölantide ısıtmayın. Motoru rölantide ısıtmak motora verdiği zarar yanında yakıt tüketimini de artıran önemli bir unsurdur. Motoru çalıştırıp yola çıktığınızda yaptığınız birinci kilometre sonunda arabanın yaktığı benzin üç dakika rölantide çalışmış kadardır.

  • Yani arabayı üç dakika ısıtmak için harcanan benzinle 1 km yol yapabilirisiniz. Bu nedenle uzun süreli durmalarda motoru durdurmakta fayda vardır.

  • Yapılan bir test sonucunda 0 derece santigrad hava sıcaklığında 1,6 litrelik orta sınıf bir araba motoru marşa basıldığı andan 100 km'de 40 litreye eş bir tüketim değeri vermektedir.

  • Doğru zamanda vites değiştirin,ekonomik viteste sürün: Birinci vitesi yanlızca arabayı hareket ettirmek için kullanın ve hemen ikinci üçüncü ve dördüncü viteslere geçirin. Vitesler değiştirildiğinde motor devri değişmektedir.

  • 6000 d/d'lik maksimum devir sayısı olduğu gibi en verimli çalıştığı ,bir devir de vardır. Bu devir arabadan arabaya değiştiği için teknik verilerine bakıp yada servislere danışılarak öğrenebilirsiniz, teknik verilerde Maksimum tork adı altında görülen veri genellikle motorun en verimli çalıştığı ve az tükettiği devirdir.

  • Kararlı ve uyumlu araba kullanımak az benzin tüketimine ve arabanız daha az yıpranmasına neden olur.

  • Yavaşlamak gerektiğinde ayağınızı gazdan zamanında çekmelisiniz.

  • Önünüzdeki araçla yeterli bir mesafe bırakılmalı ve sık sık hız değiştirmekten kaçınılmalıdır.
   


Sayfayı Paylaş