Ayvalık Sarımsaklı'ya Nasıl Gidilir, Sarımsaklı'ya Ulaşım

Konusu 'Turkey' forumundadır ve GamZe tarafından 9 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Ayvalık Sarımsaklı'ya Nasıl Gidilir, Sarımsaklı'ya Ulaşım
  Ayvalık, İzmir- Bergama üzerinden gelip Truva-Çanakkale- Edirne ve İstanbul’a uzanan E-24 karayolu üzerinde, Ege’nin Akdeniz sahil şeridinin başladığı yerde kurulu. İlçe, karayolu ile İzmir'e 155, Balıkesir’e 127, Bursa'ya 277, Çanakkale'ye 167, Ankara'ya 657, Bergama'ya 45, Truva'ya 154, Behramkale'ye 155, Efes'e 239, Alibey Adası'na 8, Gömeç’e 18, Burhaniye’ye 35 kilometre mesafede. Batısı tamamen denizle çevrili olan Ayvalık’ın kuzeyinde Burhaniye, doğusunda Bergama, güneyinde ise Dikili bulunmakta.

  Yunanistan'dan gelen turistler ilçeye feribot ve deniz otobüsü ile yaklaşık iki saatte ulaşabiliyor. Yurtiçinden Ayvalık'a ulaşım ise genellikle karayolu ile sağlanıyor. Hemen hemen tüm büyük şehirlerden direk seferler mevcut. Taşradan gelecek olanlar ise Balıkesir veya İzmir üzerinden otobüs seferleri ile ilçeye ulaşabilir. İlçe Balıkesir’e yaklaşık 2 saatlik uzaklıkta. Havayolunu tercih edenler uçakla Balıkesir ya da İzmir'e gelip ilçeye karayolu ile ulaşabilirler. Ayrıca Edremit havaalanı da faaliyette olup, yaz aylarında sefer sayıları arttırılmaktadır. Hava ulaşımını doğrudan Edremit ede yapma şansınız var. Seferler için Edremit Havaalanı sitesine bakın. Ayvalık'a ayrıca Devlet Demiryolları İzmir Mavi Treni ile Balıkesir'e kadar gelip daha sonra TCDD'nin ayarladığı aktarma otobüsleri ile gelinebiliyor.

  İzmir’den Aliağa- Dikili- Ayvalık; Ankara’dan Eskişehir-Bursa-Balıkesir-Ayvalık güzergahını izleyerek Ayvalık’a ulaşabilirsiniz. Eğer İstanbul’dan geliyorsanız Tekirdağ ve Çanakkale yolunu kullanabilir veya İDO’ya ait feribotlarla Yenikapı’dan Bandırma’ya geçerek karayolu üzerinden ilerleyebilirsiniz.

  Ayvalık, Efes-Bergama-Truva transit yolu üzerinde bulunduğu için, ulaşım kolaydır. Ayvalık’a gelirken kullanılacak bazı güzergâhlar şöyledir:

  İstanbul - Tekirdağ - Çanakkale - Ayvalık 489 Km.

  Yenikapı (İst.) - Bandırma Hızlı Feribot 2 Saat

  Bandırma - Ayvalık 277 Km. / 3.5 Saat

  Yenikapı (İst.) - Yalova Deniz Otobüsü 1 Saat

  Yalova - Ayvalık 340 Km. / 5 Saat

  İstanbul - İzmit- Bursa - Ayvalık 520 Km.

  Ankara -Eskişehir - Bursa - Ayvalık 655 Km.

  Ankara -Afyon- İzmir - Ayvalık 738 Km.

  Balıkesir - Ayvalık 127 Km.

  İzmir - Ayvalık 135 Km.

  İzmir A. Menderes Havaalanı - Ayvalık 163 Km.

  Bergama - Ayvalık 45 Km.

  Efes - Ayvalık 235 Km.

  Behramkale - Ayvalık (Alt yoldan) 85 Km.

  Truva - Ayvalık 154 Km.

  Bostancı Havaalanı - Ayvalık 44 Km.
   


Sayfayı Paylaş