Ayvalık Çamlık

Konusu 'Turkey' forumundadır ve GamZe tarafından 9 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Ayvalık Çamlık
  Ayvalık'ın Çamlık semti, Güney Fransa'nın soylu bir küçük kasabası gibidir. Adını hakedecek kadar çam ağacının bol olduğu "Çamlık" mevkiinde tarihi köşk ve yalıların güzelliği inanılır gibi değil. 19.yüzyıl sonlarında Ayvalık'lıların yazlık olarak kullandığı bu semt, sükuneti ve güzelliğiyle herkesi büyülemektedir.

  Ayvalık Devlet Hastanesi'nin bulunduğu yerden Sarımsaklı'ya ilerleyen yalı bounca, Tımarhane Adası'nın bulunduğu Paşa Limanı mevkiine kadar bir alanı kaplıyor Çamlık. Geçmişten günümüze kalan bu özel semtin her sokağı sahil yalı boyuna açılıyor. Yukarıdan aşağı şöyle bir bakınca her sokak arasından denizi görebiliyorsunuz. Evlerin bahçeleri o kadar güzelki... Çamlık sokaklarında hep çiçek isimleri. Kasımpatı Sokak, Begonya Sokak, Itır Sokak, Sarıgül Sokak...

  Bir çok mahalli teknenin demirlediği, sahilinde mesire yeri ve çay bahçesinin bulunduğu bir koyu var. Çamlık Koyu, Tımarhane Burnu'nun kaşısında yer alıyor. Koydan bu adayı seyretmek, büyüklü küçüklü renk renk teknelerin süzülüşünü izlemek gerçekten keyiflidir.
   


Sayfayı Paylaş