Ayvalık Adaları

Konusu 'Turkey' forumundadır ve GamZe tarafından 9 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Ayvalık Adaları
  Ayvalık’a bağlı irili ufaklı 23 kadar ada bulunmakta. Bu adaların en büyüğü Alibey Adası ya da diğer ismi ile Cunda Adası olup 1964 yılında bir köprü ile Lale Adası'na oradan da ilçe merkezine bağlanıyor. Bu köprülerden biri aynı zamanda Türkiye'nin ilk boğaz köprüsü olma özelliğini taşıyor. Alibey (Cunda) Adası. Köprü ile önce Lale Adası’na daha sonra dolgu ile Ayvalık'a bağlandığından artık yarımada özelliği taşımakta. Alibey Adası dışındaki tüm Ayvalık Adaları 1995 yılında milli park ilan edilmiş ve yerleşim yasaklanmış. Bu adalarda ara sıra balıkçılar mola veriyorlar ve motorlarla bu adalara geziler düzenleniyor.

  Adalar içinde tarihi ve turistik öneme sahip olan bir diğeri de Tımarhane Adası. Bu adayı Türkler eski zamanlarda Taşlı Manastır' olarak da adlandırmışlar. Bu ada özellikle Osmanlı İmparatorluğu döneminde Ayvalık'ta yaşayan Rumlar’ın içkiyi fazla kaçırması üzerine sert esen rüzgarı ile akıllarını başlarına toplamaları için gönderildikleri bir mekan olduğundan bu ismi almış.

  Ayvalık Adaları kaynaklarda isim olarak Yund Adaları veya Cunda Adaları olarak da geçmekte. Rumlar bu adalara Kokuluadalar manasına gelen Hekatonisa demişler. 23 adanın isimleri ise şöyle: Çıplak Ada, Yuvarlak Ada, Kamış Adası, Güneş Adası, Yumurta Adası, Kılavuz Adası, Tımarhane (Taşlı) Adası, Yelken Adası, Yalnız Ada, Küçük Maden Adası, Maden Adası, Alibey(Cunda) Adası, Hasır Adası, Dolap Adası, Kutu Adası, Balık Adası, Kayabaşı Adası, Çiçek Adası, Kız Adası, Poyraz Adası, Tavuk Adası, Güvercin Adası, Yellice Adası.
   


Sayfayı Paylaş