Aynı Boylam Üzerinde Bulunan Yerlerin Ortak Özellikleri

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 18 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Aynı Boylam Üzerinde Bulunan Noktaların Ortak Özellikleri

  Aynı boylam üzerindeki noktalarda; Yerel saatler aynı olur. Ekinokslarda Güneş'in doğuşu ve batışı aynı anda gerçekleşir. Başlangıç meridyenine olan uzaklıkları derece, dakika ve saniye olarak aynıdır.

  Dünya batıdan doğuya doğru döndüğünden doğudaki yerlerde Güneş, batıdaki bir yere göre daha erken doğar, dolayısıyla yerel saat daha ileri olur.

  Ülke içerisinde zaman birliğini sağlamak için o ülke üzerinden geçen belirli bir meridyenin yerel saati ülkenin ortak saati olarak belirlenir, kullanılan bu saat ayarına ise saat denir. Ülkemizin ulusal saati 30° Doğu meridyeninin üzerinde yer alan İzmit'in yerel saatine göre belirlenmiştir. 30° doğu meridyeni II. saat diliminin merkez boyl***** karşılık gelir. Ülkemizde kış saati veya geri saat uygulanması için kullanılır.

  Yaz mevsiminde ise Güneş enerjisinden daha fazla anmak, enerji tasarrufu yapmak için III. saat dilimi merkez boylamı üzerinde bulunan Iğdır'ın yerel saati genelinde ortak saat olarak kullanılır. (İleri saat uygulaması) Bir ülke doğu batı yönünde geniş topraklara sahipse o ülke üzerinden geçen meridyen sayısı fazla olur. Bu durumda ülkenin batısı ile doğusu arasındaki yerel saat farkı ve kullandığı saat dilimi sayısı fazla olur.
   


Sayfayı Paylaş