Ayın Dolunay Evresi Kaç Günde Bir Tekrarlanır

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 25 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Dolunay Kaç Günde Bir Çıkar

  Dolunay; yeni ay’dan 14 gün sonraki görünen durumudur. Ay, Dünya etrafındaki hareketinin yarısını tamamladığında Dünya ve Güneş’le aynı hizada yer alır. Böylece Ay Güneş’ten aldığı ışınları Dünya’nın karanlık yüzeyine yansıttığı için Dünya’nın bu yüzeyinden daire şeklinde parlak görülür. Bu görünümü dolunay durumudur.

  Dolunay, Ay’ın Güneş’e göre Dünya’nın ters tarafında kaldığı evresi. Dolunay, Ay ile Güneş’in jeosentrik zahir (ekliptik) boylamlarının farkı 180 derece olduğunda gerçekleşir. Bu durumda Ay, Dünya’ya göre Güneş ile ters noktalardadır.

  Sinodik aya göre Ay’ın aynı evreleri arasındaki zaman ortalama 29.53 gündür. Bu sebeple yeniay ile başlayan Ay takvimine göre dolunay 14 veya 15. günde gerçekleşir. Kameri ay hep tam sayılardan oluştuğu için 29 veya 30 gün sürer.

  Dolunay: Ay'ın Dünya'ya bakan yüzü tamamen aydınlanmıştır. Bu nedenle parlak bir daire şeklinde görünür.

  Dolunayın görünme süresi aslında 4 dakikadır. 4 dakika boyunca dolunay evresinde kalan ay 4 dakikanın sonunda yavaş yavaş dolunay evresinde çıkmaya başlar. Her 4 dakika sonucu gözümüzün farkedemeyeceği kadar yavaş bir biçimde görünen yüzey yine %0,4 azalır.

  Bizler 3-4 gün boyunca dolunay evresini görürüz. Yani gözümüz dolunaydaki azalmayı farkedemez.
   


Sayfayı Paylaş