Ayı Yağı ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 21 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Ayı Yağı ve Faydaları

  Ayı yağı Osmanlı döneminde halkın tedavi amacıyla sık başvurduğu maddelerden biridir. Ayının dokularından elde edilen katı yağ, kırık-çıkık ve burkulmalarda dışarıdan kullanılırken, bronşit tedavisi için ağızdan alınıyordu.

  Öte yandan, ayı yağı, 10. yüzyılda İngiltere'de boyun iltihaplanmasına, 13. yüzyılda Fransa'da ise gut hastalığına karşı kullanılıyordu. Devenin hörgüçlerinden alınan yağ da ağrı, sızı ve burkulmalarda yumuşatıcı olarak hasta bölgeye uygulanıyordu. Bu uygulamada, hasta bölge sabunlu ılık su ile banyo yapıldıktan ve bu yağla yağlandıktan sonra sarılıyordu. Diğer kullanımda ise ağrıyan yere deve yağı ile masaj yapılıyordu. turkeyarena

  Sedef hastalığında cilde sürmek sureti ile kullanılır. Saç dökülmesinde başa sürülür. Mafsal ağrıları siyatik romatizma ve sırt ağrılarında ayı yağı ile devamlı ovulursa şifalı olur.

  Ayı yağı saç çıkartır: Ayı yağı androgenetik kellik sebebi ile büzüşen kıl köklerini genişleterek ve uzatarak etki gösterir. Saç tellerinin büyüyebilme fazını uzatarak, belli bir uzunluğa ulaşmadan dökülmemelerini de sağlamaktadır. Ayı yağı kullanımının fayda göstermeye başlaması için ilacın en az 4 ay kullanması gerekir. Tedavinin nihai sonuçlarıysa Ayı yağı'nın aralıksız uygulanması şartı ile, bir seneden önce ortaya çıkmaz. Ayı yağı saç dökülmesi sorunu yaşanan bölgede saç derisine günde iki kez 5 damla şeklinde uygulanması gereken topikal %doğal bir ilaçtır.

  Modern Tıptaki Yeri: Ayı yağının yumuşatıcı Özelliği modern tıpta da onaylanır.

  Uyarı: Ayı yağı ve faydaları hakkında yapılan araştırma neticesinde sağlığımızı korumak amacıyla hekimlerin görüş ve önerileri olmaksızın kullanılmamalıdır.
   


 2. GamZe Moderator

  ilk kez duyuyorum böyle bişey ,çıkartılması zor olsa gerek
   
 3. ot-gu Genel Sorumlu

  günümüzde kullanılıyormu hala
   
 4. Misafir Guest

  Annemin arkadaşı yanmış. Düdüklü tencenin kapağını kapatmaya çalışırken İçindeki yemekler havaya fırlamış ve kadının her yeri yanmış. Hemen ayı yağını sürdüler. Ve Ertesi gün ağrısı acısı kalmamış kabuk bağlamış. Yanıklara da çok iyi geliyormuş.
   

Sayfayı Paylaş