Ayhan Işık Kimdir Kısaca

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 16 Eylül 2016 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Ayhan Işık (d. 5 Mayıs 1929, İzmir; ö. 16 Haziran 1979, İstanbul). "Taçsız Kral" lakaplı sinema oyuncusu, yapımcı, yönetmen, senarist, ses sanatçısı ve ressam.

  Ayhan Işık, 5 Mayıs 1929, İzmir doğumludur. Asıl adı Ayhan Işıyan olan oyuncu altı çocuklu bir ailenin son çocuğu olarak İzmir'in Konak ilçesinde dünyaya gelir. Altı yaşındayken babasını kaybeden Işık öğreniminin bir kısmını İzmir'de bir kısmını ise abisinin üniversite tahsili için annesi ve kardeşleri ile geldikleri İstanbul'da tamamlar.

  Ayhan Işık İlk filminde, Ömer Lütfü Akad'ın Sinemacılar Dönemine giriş filmi olarak kabul edilen Kanun Namına'sında başrolde oynayarak büyük ün kazanır. Yaşamının ilerleyen dönemlerinde resim çalışmalarına ara ara devam etse de sinema artık birinci önceliği haline gelmiştir.

  Ayhan Işık 13 Haziran 1979'da İstanbul'da evinin balkonunda güneş çarpmasına bağlı beyin kanaması geçiren Ayhan Işık hastaneye kaldırılsa da kurtarılamaz ve üç günlük koma sürecinin sonunda vefat eden sanatçı Zincirlikuyu Mezarlığı'na gömülmüştür..
   


Sayfayı Paylaş