Aydınlatma İkaz ve Göstergeler Sistemi

Konusu 'Trafik' forumundadır ve RüzGaR tarafından 30 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  www.turkeyarena.com
  Aydınlatma İkaz ve Göstergeler Sistemi

  AYDINLATMA SİSTEMİ GÖREVİ :
  Aracın emniyetli seyrini sağlamak için kullanılan ışıklandırmalardır.

  AYDINLATMA SİSTEMİNİN PARÇALARI
  Farlar : Seyir esnasında görüşün yeterli olmasını sağlayan ışıklardır. Çalışmasını akünün enerjisinden alır. Yakınları 25 metre, uzakları 100 metre mesafede aydınlatması gerekir. Aydınlatma yetersiz ise far ayarı yapılır.
  Sigorta : Araçta alıcıları ve tesisatı kısa devreden doğacak tehlikeye karşı koruyan parçadır

  MEYDANA GELEN BASİT ARIZALAR VE GİDERİLMESİ
  Farlardan hiçbiri yanmıyorsa ; Far anahtarı arızalı olabilir.Akü; zayıf, bitmiş veya kutup başları çıkmış olabilir Sigortalar atmış olabilir. Sigortalar attığı zaman aynı amperde yeni bir sigortayla değiştirilmelidir.

  Farlardan bir tanesi yanmıyor veya sönük yanıyor ise ; Yanmayan tarafın far kablo bağlantısı kopmuş, oksitleniş olabilir Yanmayan tarafın far ampulü patlamış olabilir.

  İKAZ SİSTEMİ GÖREVİ :
  Sürücülerin yayaları ve diğer sürücüleri uyarmak amacıyla kullandıkları ışıklandırmalardır.

  İKAZ SİSTEMİNİN PARÇALARI
  Sinyal Lambaları : Sürücülerin dönüş yaptıklarını bildirmek amacıyla kullanılan ışıklardır. Flaşörlere bağlıdır. Aracın dışında bulunan sarı ışıklardır.turkeyarena.com
  Fren Lambaları : Sürücülerin durmakta veya yavaşlamakta olduğunu bildiren ikaz lambasıdır. Fren müşürüne bağlıdır. Aracın arkasında bulunan kırmızı ışıklardır.
  Korna : Sürücülerin kullandığı sesli ikazdır.

  BASİT ARIZALAR VE GİDERİLMESİ
  Sinyal lambalarından ; hiçbiri yanmıyorsa; flaşörler arızalıdır, bir tanesi yanmıyor ise yanmayan tarafın ampulü patlak veya kablo bağlantısında arıza vardır. Fren lambalarından ; hiçbiri yanmıyor ise fren müşürü arızalıdır, bir tanesi yanmıyor ise yanmayan tarafın ampulü patlak veya kablo bağlantısı arızalıdır.

  GÖSTERGELER SİSTEMİ GÖREVİ :
  Hareket halinde iken sürücüye aracı ile ilgili bilgi ver en ve arızaları bildiren şekilli ışıklar veya rakamlı ibrelerdir.

  ARAÇTA BULUNANAN GÖSTERGELER
  Hız Göstergesi : Aracın o anki hızını gösterir

  Kilometre Göstergesi: Aracın kat ettiği yolu bildirir.

  Motor Devir Saati : Motorun çalışma devrini gösterir.

  Yakıt Göstergesi : Seyir esnasında sürücüye depodaki yakıtın seviyesi ile ilgili bilgi verir. Yakıt azaldığı anda göstergede kırmızı renkte ikaz ışığı yanar.

  Hararet (ısı) Göstergesi : Motor çalıştığı sürece motor ısısı ile ilgili bilgi verir. Eğer hareket halinde iken ısı göstergesinde kırmızı ışık yanıyor ise bu aracın hararet yaptığını bildirir.

  Yağ Lambası : Araçta yağlama sistemi ile ilgili ikazı bildirir. Araç hareket halinde iken yağ lambası yanıyor ise kontak kapatılıp arızanın giderilmesi gerekir. Yağdanlığı simgeleyen kırmızı bir ışıktır.

  Şarj Lambası : Şarj sistemi ile ilgili ikazı bildirir. Araç hareket halinde iken yanıyor ise kontak kapatılıp arızanın giderilmesi gerekir. Aküyü simgeleyen kırmızı bir ışıktır.

  El Freni Lambası : Aracın tekerleğinin sabitlendiğini bildirir. Kesinlikle el freni ikaz ışığı yanıyor ise hareket edilmez. Parkı simgeleyen kırmızı bir ışıktır.

  Sinyal lambaları : İkaz amacıyla kullanılan sinyallerin açık olduğunu bildirir. Gösterge panosunda yanan yeşil renkteki oklardır.

  Kısa ve uzun far lambaları : Farların açık olduğunu bildirir. Uzun hüzme farlar gösterge panosunda mavi renkte yanar.

  Jigle lambası : Jiglenin çekik kaldığını ikaz eder.

  Kızdırma bujileri (ısıtma) lambası : Dizel motorlarda bulunur. Yanma odalarının ısıtıldığını bildirir. Kontak anahtarı ile marşa basmadan önce yanan turuncu ışıktır. Turuncu ışık sönmeden marşa basılmaz.

  Enjeksiyon sistemi uyarı lambası : Enjeksiyon ateşlemeli benzinli motorlarda bulunur. Yanma odalarının ısısını bildirir. Kontak anahtarıyla marşa basmadan önce yanan turuncu ışıktır.
   


Sayfayı Paylaş