Ayder Kaplıcaları

Konusu 'Turkey' forumundadır ve GamZe tarafından 12 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Ayder Kaplıcaları
  260 metre derinlikten çıkan, 50 derecelik kaplıca sularının başta romatizma, kireçlenme olmak üzere pek çok hastalığa iyi geldiğini belirtiyor. Kaplıca sularından fayda görmek için havuza girmek, özel banyo almak ya da içmek mümkün.

  Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Güler yaptığı açıklamada, kaplıca sularının romatizmal eklem hastalıkları,sinir, sindirim, dolaşım sistemi hastalıklarıyla idrar yolları ve üreme organı hastalıklarına iyi geldiğini belirtiyor. Kaplıca suları ayrıca, egzama ve sedef, ergenlik sivilceleri gibi cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılıyor. Tabii ki, kaplıcaya girmeyi sakıncalı kılacak durumlar da var. Örneğin kanamalı rahatsızlıklar, yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıkları başta geliyor. Bu nedenle kaplıcaya girmeden önce mutlaka uzman bir doktora danışmak şart. Zaten Ayder Kaplıcaları'nda görev yapan bir uzman doktor da bulabilirsiniz. Uzmanlar ayrıca kaplıcada günde ikiden fazla banyo alınmaması gerektiğini hatırlatıyor ve 4 banyodan sonra kendisini halsizlikle belli eden ve Kaplıca Krizi olarak tanımlanan bir rahatsızlığın bazı kişilerde görülmesinin normal olduğunu belirtiyorlar.
  Unutmadan, kaplıcalarda havuza giriş ücreti 4 milyon TL. Özel banyonun ise 1 saati 15 milyon TL..
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   


 2. EmRe Well-Known Member

  yeri tam olarak yazılmamış ama heralde ayder yaylası civarındadır.
   
 3. GamZe Moderator

  Ulaşım
  Trabzon Havalimanı'na 160 Km , Rize il Merkezine 82 Km, Kazadeniz otoyoluna 39 Km uzaklıkta bulunan , Doğu Karadeniz'in incisi Rize iline bağlı Çamlıhemşin ilçesine 18 Km mesafede.

  Rize il merkezinden yaz sezonunda düzenli olarak servis yapan araçlarla ulaşım sağlanmaktadır.(Tesisin bulunduğu noktaya kadar karayolu mevcuttur)

  Tel: 0 464 657 21 02 - 657 21 03
  Fax: 0 464 657 21 17
   

Sayfayı Paylaş