Ayak ve Ayak Bileği Anatomisi

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 13 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Ayak Kemikleri Anatomisi

  İnsan anatomisinde ayak bileği eklemi, ayak ile bacağın birleştiği yerde oluşmuştur. Ayak bileği, veya talocrural eklem, tibia ve fibulanın iki distal ucunu bağlayan sinoviyal menteşe tipi bir eklemdir. Tibia ve talus arasındaki eklem, daha küçük olan fibula ve talus arasındaki eklemden daha fazla ağırlık taşır.

  Ayak bileği eklemi, ayağın dorsofleksiyon (ayak parmaklarını yukarı kaldırıp sadece ökçenin üzerinde duruş) ve plantar fleksiyon (ayak parmaklarını aşağı doğru hareket ettirip sadece parmaklar üzerinde duruş) hareketlerinden sorumludur. Ayaktaki eklemlerin azami hareketlerini yapmasını sağlar. Kendi ekseni etrafında dönmez.

  Plantar fleksiyonda, eklemin anterior ligamentleri uzarken posterior ligamentleri kısalır. Tersi de dorsofleksiyon için doğrudur.

  Fibulanın lateral malleolusu ve tibianın medial malleolusu, tibianın distal ucunun alt yüzeyi boyunca talusun üç eklem yüzeyi ile eklem yapar. Bu yüzeyler kıkırdak ile kaplıdır.

  Anterior talus, posterior talustan daha geniştir. Ayak, dorsofleksiyon yaptığı zaman superior talusun geniş kısmı, tibia ve fibulanın eklem yüzeylerinin içine doğru hareket ederek ayağın plantar fleksiyon yapmış halinden daha sabit bir eklem oluşturur.

  [​IMG]

  1. triseps sura kası
  2. Aşil tendonu
  3. talus (aşık) kemiği
  4. kalkaneus apofizi
  5. kalkaneus (topuk) kemiği
  6. subtalar eklem
  7. dış (lateral) malleol
  8. kuboid kemiği
  9. 5. metatars (tarak) kemiği
  10. falanks (5. parmak proksimal falanks)
  11. naviküler kemiği
  12. iç (medial) malleol
  13. fibula kemiği
  14. tibia (kaval) kemiği

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş