Ayak Terlemesinin Nedenleri, Tedavisi

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 10 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Ayak Terlemesinin Nedenleri, Tedavisi
  Ayak terlemesi olanlarda herhangi bir hastalık yoktur. Yapılan tüm tetkikler normaldir. Sadece sempatik sistemde bir ayar bozukluğu vardır. Gereksiz olarak ayaklara terleme uyarısı gider.

  Ayak Terlemesi Tedavi Yöntemleri
  Krem losyon tedavisi: Hafif ayak terlemesi için terleme önleyici krem, losyon, deodorant, sabun, jel vb ürünler terleyen bölgeye uygulanabilir. Terin oluşunu önlemez, fakat ter bezi kanalını tıkayarak terin dışarıya çıkışını önler. Etkisi 1 gün olduğu için her akşam uygulanması gerekir. Cilt tahrişi yapabilir ve genelikle etkisiz kalır.

  İyontoforez tedavisi: Orta şiddetli ayak terlemesi için ayaklara özel cihazla 30 dakika kadar elektrik verilir. Elektrik ter bezlerine şok etkisi yapar, birkaç gün ter yapamazlar. Etkisi 1-7 gün sürer. Gün aşırı ömür boyu uygulanması gerekir. Zaman alıcı, bıktırıcı bir tedavidir. Terleme fazla ise etkisiz kalır.

  Botoks tedavisi: Orta şiddetli ayak terlemesi için ayak tabanına 15-20 yere botox enjeksiyonu yapılır. Ter bezlerinde geçici felç yapar. Ayaklarda etkisi 3-4 ay sürer ve tekrarı gerekir. Ayakta uygulaması çok ağrılıdır, duyu kaybı yapar. Toplamda oldukça pahalıdır.

  Lomber sempatektomi Tedavisi
  Tek başına ayak terlemesi varsa ve geçici tedaviler yetersiz kalırsa kalıcı tedavi olarak lomber sempatektomi ameliyatı veya blokaj yapılabilir.

  Lomber sempatektomi ameliyatı: Karın bölgesinde, göbeğin 10 cm kadar kenarından yanlara doğru (iki taraflı) 7-8 cm uzunluğunda kesilerle yapılan bir ameliyattır. Burada ayak bölgesini etkileyen sempatik sinirler kesilir veya klips konulur. Karın bölgesindeki kesi izleri belli olabilir. Erkek hastaların %1'inde impotans riski vardır. Kalıcı etki ve başarı oranı %90 civarındadır.

  Lomber sempatik blokaj: Şiddetli ayak terlemesi için bel bölgesinden ultrason veya tomografi eşliğinde omurga yanındaki sempatik sinire ilaç uygulanır.turkeyarena.net Ter bezi sinirlerinde geçici veya kalıcı blok yapar. Kanama vb komplikasyonlara neden olabilir. Uygulaması zor, başarı oranı düşüktür.

  klipsli ETS tedavisi
  Ne zaman yapılır: Sadece ayak terlemesi varsa klipsli ets tedavisi yapılmaz. El terlemesi, koltuk altı terlemesi, yüz terlemesi veya yüz kızarması ile birlikte ayak terlemesi varsa; bu bölgeler için klipsli ets tedavisi yapılabilir. Bunlarla birlikte olan ayak terlemesi 100 kişiden 60 kişide tam geçer, 20-25 kişide azalır, 15 kişide geçmez.

  Klipsli ETS yan etkileri: El terlemesi, koltuk altı terlemesi, yüz terlemesi veya kızarması gibi, hangi bölge için klipsli ets yapılmışsa o bölgeye ait yan etki görülebilir.
   


Sayfayı Paylaş