Ayak Kemikleri Hakkında Kısa Bilgi

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 16 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Ayak Kemikleri Hakkında Bilgi

  İnsan anatomisinde ayak bileği eklemi, ayak ile bacağın birleştiği yerde oluşmuştur. Ayak bileği, veya talocrural eklem, tibia ve fibulanın iki distal ucunu bağlayan sinoviyal menteşe tipi bir eklemdir. Tibia ve talus arasındaki eklem, daha küçük olan fibula ve talus arasındaki eklemden daha fazla ağırlık taşır.

  Ayak bileği eklemi, ayağın dorsofleksiyon (ayak parmaklarını yukarı kaldırıp sadece ökçenin üzerinde duruş) ve plantar fleksiyon (ayak parmaklarını aşağı doğru hareket ettirip sadece parmaklar üzerinde duruş) hareketlerinden sorumludur. Ayaktaki eklemlerin azami hareketlerini yapmasını sağlar. Kendi ekseni etrafında dönmez.

  Plantar fleksiyonda, eklemin anterior ligamentleri uzarken posterior ligamentleri kısalır. Tersi de dorsofleksiyon için doğrudur.

  Fibulanın lateral malleolusu ve tibianın medial malleolusu, tibianın distal ucunun alt yüzeyi boyunca talusun üç eklem yüzeyi ile eklem yapar. Bu yüzeyler kıkırdak ile kaplıdır.

  Anterior talus, posterior talustan daha geniştir. Ayak, dorsofleksiyon yaptığı zaman superior talusun geniş kısmı, tibia ve fibulanın eklem yüzeylerinin içine doğru hareket ederek ayağın plantar fleksiyon yapmış halinden daha sabit bir eklem oluşturur.

  Ayak bileğimizden aşağıda 26 tane kemik vardır. Bunlardan 12 tanesi yük taşımak için gerekli olan tarak ve bilek kısmına ait, Diğer 14 tanesi ise; yürüme anında itici güç olarak kullanılan parmak kemikleridir. Parmaklar; bağ ve kirişleriyle birlikte arabalardaki vitesler gibi hız artımlarında itici güç olarak, dengeli güvenli yürüyüp koşmamıza yardımcı olurlar.turkeyarena Parmak uçlarına doğru kemiklerin çoğalması ve yanlara doğru yaygın bir durum almaları sayesinde, yüke karşı dayanma ve dağılma yüzeyi büyütülmüştür.
   


Sayfayı Paylaş