Ay Tutulması Efsaneleri

Konusu 'Masal ve Hikayeler' forumundadır ve CAN tarafından 4 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. CAN Well-Known Member


  Ay Tutulması Hikayeleri

  Ay tutulaması antik çağlardan bu yana ilginç doğa olayları, çeşitli inanışları da ortaya çıkardı. Özellikle, Güneş ve Ay tutulmaları, insanlarda korku ve endişe yarattı, mitlere, efsanelere konu oldu ve tutulmalarla baş etme yolları denendi.

  Bazı söylencelerde, Ay'ın kararması, ''Aya saldırıldığı, düşmanların Ayı saklanması, kötü ruhların Ay'ı sarması veya yemesi ile ayın kötülüklerle mücadele etmesi'' şeklinde yorumlandı.

  İnanışlar nedeniyle tutulmanın olduğu günler Ay'ın tekrar aydınlanması için büyüler yapıldı, teneke, davul, tencereler çalınarak gürültü çıkartıldı, silah atıldı, dua edildi ve hatta Ay'a kurban verildi.

  Mısır'da 'Yıldızlar Mahkemesi' inancı:

  Mısırlılar, Ay'ın, Güneş'in ışığını habersizce alıp kullandığına, bunun üzerine kurulan Yıldızlar Mahkemesi'nin de Ay'a gündüzleri görünmeyi yasakladığına inandı.

  Sadece Ay tutulmalarında ''açık görüşe'' izin verildiği ve o gün Ay'ın yeryüzüne inip arkadaşlarıyla görüştüğü düşünüldü

  Şamanizm inancı:

  Şamanizmde de, tutulmalarda kötü ruhların Güneş'in ve Ay'ın etrafını sardığı düşünüldü ve karanlığın felaket getireceği inancıyla kötü ruhları kovmak için Ay tutulmasında ateşler yakıldı, gürültü çıkarıldı.

  Budizm'de Ay tutulması:

  Budizm ve Konfüçyus'a göre, kötü ruhların işi sanılan tutulmalar karşısında tepkili tapınma törenleri düzenleniyordu.

  Altay Türkleri:


  Altay Türklerinin bir efsanesinde de ''yedi başlı dev'' (yelbegen) Ay ve Güneş'ten öç almak için onları kovalıyor ve yiyordu. Altay Türkleri de ay tutulduğu zaman şöyle diyordu: ''Yine yelbegen Ay'ı yedi.
   


Sayfayı Paylaş