Ay Tutulması Duası

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve EmRe tarafından 25 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Güneş ve Ay Tutulması Duası

  Güneş ve ay tutulması hallerinde Allahu Teala’yı çokça zikretmek ve O’na çokça dua etmek sünnettir. Namaz kılmak da böyledir.

  Güneş ve ay tutulması esnâsıftda iki rekat namaz kılınır. 33 kere “Allâhü Ekber” diye tekbir getirilir. Sonra da:

  “Sübhânallâhi ve’l-hamdü liltâhi ve lâ ilâhe illâhü vallâ- hü ekber Li havle ve lâ kuvvete illâ billâhi’l-aliyyi’l-azîm.”denir. Ayrıca bu esnâda dua edilir, tekbir getirilir, Al*lah’tan af dilenir, sadaka verilir ve Allah’a sığınılır.

  Açıklama: Güneş ve ay tutulması esnasında kı*lınması sünnet olan kiisufue husuf namazları, güneş ve ay tutulmasını engellemek ve o durumun geçme*sini sağlamak için değildir. Bu iki olay o namazların vakitleridir. Tıpkı, güneş battıktan sonra kılınan ak*şam namazının, güneşin batışını önlemek için olma*dığı gibi. Güneş’in batışı, akşam namazının vaktidir. Güneş ve ay tutulmaları da o namazların vaktidir.

  Rasûlullah(s.a.v)Efendimiz buyurdu ki:

  Güneş ve ay, Allah’ın kudretini gösteren ayetlerden iki ayettir. Birinin ölümü veya doğumu için tutulmazlar. Bunların tutulduğunu gördüğünü zaman Allahu Teâla’ya dua ediniz, tekbir getiriniz ve sadaka veriniz.

  Bazı rivayetlerde de sadece”Bunu gördüğünüz zaman Allah Azze ve Celle’yi zikrediniz.”denilmiştir.

  Abdurraman b. Semure(r.a)dedi ki:

  "Güneş tutulmuştu. Allah Rasûlü’ne geldim. Kendisi namazdaydı. Ellerini kaldırarak güneş açılıncaya kadar tesbih, tehlil, tekbir, hamd ve dua etti. Güneş açılınca iki sure okuyarak iki rekat namaz kıldı."

  Tesbih: Sübhânallah
  Tehlil: Lâ ilâhe illallah
  Tekbir: Allahu Ekber
  Hamd: Elhamdülillah
   


Sayfayı Paylaş