Avukat olmak için ne yapmalıyız

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve OrKuN tarafından 22 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Avukat olabilmek için tüm yöntemler hukuk fakülteleri ve dikey geçiş yapılabilecek bölümler;

  Öncelikle avukat olabilmeniz için liseyi bitirdikten sonra 4 yıllık hukuk fakültesi bitirmeniz gerekmekte, bunun yanında 6 ayda bir avukatlık veya hukuk bürosunda stajyer olarak çalışmanız lazım. Kısacası üniversite olarak hukuk fakültesini tercih etmeniz yeterlidir okuduğunuz lisenin hiçbir önemi yoktur. İster düz lisede, ister anadolu lisesinde okuyun bu sizin hukuk fakültesine gitmenize engel değildir.

  Hukuk fakültesini yurt dışında okuyanların denkliği sağlamak adına intibak derslerini okumak gerekiyor.

  Avukatlık mesleğinde staj konusu diğer meslek gruplarına oranla çok daha fazla önemsenmektedir. Avukat olabilmek için mutlaka stajı tamamlamış ve avukatlık belgesine sahip olmak gerekmektedir.

  Son yıllarda açılan açıköğretim fakültesinin de bölümlerinden biri olan adalet meslek yüksek okulu mezunları da artık dikey geçiş sınavı ile hukuk fakültesine geçiş yapıp 4 yıllık fakülte mezunu olabilirsiniz.

  Avukat olduktan sonra ise Baro levha kaydı için uygulanan prosedür ise, levhaya yazdırılacak baro bölgesinde ikametgah gösterebiliyor olmak. Bu şart sadece levhakayıtişlemiiçin olup, ülkenin herhangi bir yerinde davalara bakmaya engel teşkil etmez.
   


Sayfayı Paylaş