Avensis, Paris’ten önce ortaya çıktı

Konusu 'Toyota' forumundadır ve OrKuN tarafından 3 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  D segmentinde artan rekabet sonucu kendisini daha fazla geliştirerek hedef kitlesini daha da büyütmeyi hedefleyen Toyota, yeni temsilcisi Avensis’i ortaya çıkardı. Ekim ayında Paris Otomobil Fuarı’nda dünya tanıtımı gerçekleştirilecek olan Avensis, Ocak ayından itibaren Avrupa’da satışa sunulacak..


  Öncüsüne göre oldukça şık bir tasarıma kavuşan Avensis, Lexus modellerine benzer çizgilerle şekillendirilmiş. Alçak cam profili ve kısa bagaj çıkıntısı ile oldukça sportif bir görüntü çizen araç, belirgin omuz çizgisi ile de sağlam bir yapıya sahip olduğnu gözler önüne seriyor. Motorları konusunda herhangi bir bilginin verilmeyen Avensis büyüyen boyutları ile D segmentindeki rekabette başarıyı arayacak. Toyota Avensis’in dışında küçük şehir otomobili iQ’nun ve Urban Cruiser isimli crossover modelinin seri üretim versiyonlarını da tanıtacak.

  A sınıfında yer alacak olmasına rağmen performansı B, iç mekan kalitesi C ve üstü segment olan iQ, yepyeni bir segment yaratacak. Dünyanın, en küçük 4 koltuklu otomobili iQ, 3 metreden kısa boyuyla dikkat çekiyor. 2985 mm uzunluğu olan iQ, Toyota’nın minik modeli Yaris’ten 76.5 santimetre daha kısa. Ancak iQ’nun en önemli özelliği mühendislik alanında yapılan yeniliklerle, otomobilde devrim yaratacak bir model olması. Yeni bir platform üzerinde geliştirilen iQ, otomotiv getirdiği yeni mühendislik deneyimleriyle de göze çarpıyor. Geleneksel şanzıman tertibine entegre edilmiş fakat öne yerleştirilen diferansiyel bu yeniliklerden ilkini oluşturuyor. Bu sayede ön lastik merkezi ileri alınarak iQ’nun boyu iç mesafeler daralmadan kısaltılmış. İkinci olarak iQ, motor kısmını mümkün olabildiğince kompakt yapmak için merkezden çıkışlı bir direksiyon kutusu kullanılmış. İnce sırtlıklı koltuklar sayesinde arka koltuktaki yolcular 40 milimetre daha fazla diz mesafesine sahip..

  [​IMG]

  03.09.2008, Çarşamba
   


Sayfayı Paylaş