Audi Q5 Tozu dumana katacak

Konusu 'Audi' forumundadır ve OrKuN tarafından 14 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Kompakt SUV sınıfının son üyesi Audi Q5 oldu. En ağır rekabetin yaşandığı bu sınıfta araçlardan çok fazla şey bekleniyor. Acaba Audi Q5 bunları yerine getirebilecek mi?

  [​IMG]

  Q5'in dünyaya erken geldiği söylenemez. En azından çev­reci kaygılara sahip insanla­rın SUV'ları C02 emisyonu tartışmalarında günah keçisi olarak görmeye başladıkları şu günlerde. Haksız oldukları kesin ama ne ya­palım, dünya böyle işte.Audi yetkilileri ise iyimser düşü­nüyor. Örneğin Q5'in Q7'den belir­gin şekilde daha küçük ve hafif ol­ması kesinlikle yanlış olamaz. Ayrıca ağabeyi kadar yüksek de değil. Hatta 1.65 m ile premium SUV sınıfında­ki en yakın rakibi BMW X3'ten 2 cm daha alçak. Tüm bunlara bir de sı­nıfının en düşük hava sürtünme katsayısı olan 0.33 cW de ekleniyor.Bunun dışında Audi, müşterileri­ne tutumlu motor seçenekleri de su­nuyor: 2.0 Lt 170 HP'lik TDI (6.7 Lt/100 km), direkt benzin enjeksiyonlu 2.0 Lt 211 HP'lik bir motor (8.5 Lt/100 km) ve 3.0 Lt 340 HP'lik V6 TDI (7.5U/100 km). Neticede bu sı­nıfta çok daha kötü hatta savurgan­lık derecesinde tüketim rakamları­na sahip modeller de var. Ingolstadth ekip 05'in işte bu nedenle, yüksek gelir grubuna dahil tüketicilerin rü­ya Audi'si olabileceğine inanıyor.Tiguan'dan yarım beden daha büyük bir araç peki ama SUV meraklıları (Almanya başlangıç fiyatı 38 bin 300 Euro) Q5 ile nelere sahip ola­cak? Bir şeyi kesinlikle belirtmek ge­rekiyor: Bu paranın karşılığında rö-tuşlanmış bir VW Tiguan sahibi ol­mayacaklar. Bunun anlamı ise 05'in, Audi A4 ile aynı platformu kullanan bir SUV olduğu. Bunun dışında araç, enlemesine yerine uzunlamasına konumlandırılmış motorlara, quattro adlı 4x4 sistemine sahip. Yani piyasadaki birçok örnek gibi, arkaya da biraz güç gönderebilen ama aslında önden çekişli olan bir otomobil değil. Bunun dışında Q5, Tiguan'dan yarım beden daha bü­yük: 20 cm daha uzun, 7 cm dahageniş, ama biraz daha alçak. 2.81 m'lik dingil mesafesinin de daha bü­yük olduğunu ise söylemeye bile ge­rek yok. İlk izlenimlerimizde Q5, gerçek bir Audi olduğunu hissettirdi: Aslına sadık ve görsel sürprizlerden uzak. Dışarıdan bakıldığında küçültülmüş bir Q7 hissi uyandıran aracın iç mekanı ise, Alman işçiliğinin en iyi örneklerinden birini sergiliyor. Audi'nin sunduğu işçilik kalitesini seyretmek her modelde keyif verme­ye devam ediyor. Opsiyon listesin­de yer alan birçok fonksiyonun (çok sayıda elektronik yardımcı sistem, "Drive Select" adlı elektronik süs­pansiyon...) zamanla öğrenilmesi gerekiyor. Buna rağmen iç mekanı­na geçildiğinde Q5, kolayca kavranabilen bir otomobil. En azından Audi sürücüleri için durum böyle. Çünkü düğme ve şalter grubuyla or­ta konsol A4 ile aynı.
  Q5 bir aile stationından daha fazlası olmak istiyor.

  Bunun dışında iç mekanda daha az alüminyum kullanılmış ve arka koltuklar da dahil olmak üzere bacak mesafeleri arttırılmış. Aslında bunu sağlayan unsurlardan biri de daha yüksek olan oturma pozisyo­nu. Bu yönden bakıldığında Q5, dış görünümünün vaat ettiklerini yeri­ne getirebiliyor: Çocuklu aile kulla­nımı için çok uygun bir araç. Tüm koltuklar kullanımdayken Q5,540 İt bagaj hacmi sunuyor. Maksimum ra­kam ise 1560 İt. Katlanabilir ön yolcu koltuğu sırtlığı ve ileri-geri kaydırılabilen arka koltuk sırası ol­dukça kullanışlı birer ayrıntı. Tamam, büyükçe bir station daha fazla bagaj hacmi sunuyor ama hem yere daha yakm oturmak zorunda kalıyorsunuz hem de SUV meraklı­larının sevdiği yüksek baş mesafe­sinin keyfini çıkaramıyorsunuz.Q5'i Audi, asla sadece bir aile ara­cı olarak görmek istemiyor. Broşürlerde de bu açıkça belli ediliyor: Q5, iyi eğitimli ve yüksek ge­lir grubuna dahil, aktif yaşam tarzı­nı benimsemiş kullanıcılara hitap ediyor. Ne yazık ki bu söylem kesin­likle bir klişeden öteye gidemiyor.Gelecekte SUV'ların spor otomo­bilini sunacaklarını söylemeleri de ilginç. Kendi kendiyle çelişen bir söz, değil mi? Durum ne olursa olsun, bunun iddialı bir hedef olduğu isekesin. İddianın ne kadar gerçekçi ol­duğunu görebilmek için, 2.0 TDI motorlu versiyonla bir tanışma ziya­reti ayarladık.Bu model Q5'lerin ağır başlı üye­si. Başarüı dizel motor yeterli hızlan­mayı sağlıyor ve fazla gürültülü de çalışmıyor. Sadece kalkışlarda hafif bir çekiş gücü eksikliği hissediliyor. Vites değişimleri ise klasik bir vitesalınmış. BMW'nin sistemini hatırlatan hıza duyarlı di­namik direksiyon ise yön değiştir­meleri kolaylaştırıyor. "Drive Select" paketi ile birlikte 1300 Euro'ya alı­nabilen dinamik direksiyon olmaz­sa olmaz bir donanım değil. Ancak hassas yönlendirme yeteneği ile ke­yif veren bir sistem. Bunun dışında sistem, SUV sınıfı içindeki en başa­rılı örneklerden biri. Konseptin do­ğal sonucu olan virajlarda fazla ya­na yatma veya erken önden kayma eğilimi gibi sorunlar bu otomobile kesinlikle yabancı. Bu sayede 05, benzerlerine göre şaşırtıcı bir atak­lık sunuyor ve arazide rahatlıkla iler­leyebiliyor. Sert süspansiyon göz ardı edilirse tüm bunlar hoş özellik­ler. Peki ama aynı zamanda sporüf mi? Ne yazık ki burada Audi'nin iddiaları sönmeye başlıyor. Alüminyum ön kaput ve bagaj kapa­ğına rağmen elde edilebilen 1730 kg'lık boş ağırlık, benzer özellikle­re sahip bir A4 Avant'tan 200 kg da­ha fazla. Tüm bunlara yükselen ağırlık merkezi de eklendiğinde sportiflik oku, bir yarışçıdan çok bir sumo güreşçisini gösteriyor.

  Q5 pahalı lezzetlerle süslenebilecek


  Peki ya arazide durum ne? Bu sı­nıftaki SUV'lar için köstebek yuva­ları bile yolda kalma sebebi olabili­yor. Bu konuda Q5, arazide rakiple­rinden daha ileri gidebileceğinin sözünü veriyor. Bunu sağlayan özelliklerse ESP ve ABS'nin özel arazi modunda çalışabilmeleri. Offroad adlı optik paketle (Almanya'da 3 bin 600 Euro ekstra) Q5'in görünümünü gerçek bir ara­zi aracına yaklaştırmak mümkün. Sportif şıklık arayanların ise "S-li-ne" adlı paketi tercih etmeleri gere­kecek.

  25.08.2008, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş