Audi A5 Sportback, Orta sınıfta taze tasarım

Konusu 'Audi' forumundadır ve OrKuN tarafından 21 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Bu kadar şık bir arka tasarımı Audi, son kez bundan 40 yıl önce 100 Coupe S için yaratmıştı. Başlangıçlar gibi bitişler de önemlidir ve buna otomobiller de dahil. Bir aracın ön kısmını ne kadar güzel yaparsanız yapın, bittiği yer, yani arka kısmı kötü görünüyorsa genel olarak hoşa gitmeyebilir. Audi A5 Sportback içinse bunun tam tersi geçerli: Başından sonuna her şeyi güzel görünüyor.

  [​IMG]

  Aracın resmi fotoğraflarına bakıldığında, Audi'nin farklı otomobil tarzlarını ne kadar şık bir şekilde harmanladığı görülüyor. İnce ve yere basık silueti (A4'ten 3.6 cm daha alçak) küçük bir arka kelebek camına doğru akıyor ve uzatılmış arka kısma uyum içinde giriyor. Büyük bagaj kapağının varlığını uzaktan fark etmek neredeyse imkansız, çünkü karoser birleşim noktalan arasındaki boşluklar gerçeklen çok ufak tutulmuş. Bagaj kapağındaki bu hoş hareket, küçük arka spoylerde biterek dimdik aşağı inmeye başlıyor. Bu kadar güzel bir arka tasarımı Audi, en son 1969'da 2 kapılı 100 Coupe S'te kullanmıştı.

  Sportback ise sadece 4 kapılı olarak üretilecek. Kapılarda cam çerçevelerinin bulunmaması, aracın coupe karakterini güçlendiriyor. Aynı görevi A5'tcn alınan geniş iz açıklıkları (önde 1.59 m.arkada 1.58 m) da yapıyor. Dingil mesafesi (2.81 m) ve uzunluğu (4.71 m) A4 Sedan ile aynı olmasına rağmen arka koltuklarda sadece 2 kişi yolculuk edebiliyor. Ancak bu ikiliye sunulan iç mekan ölçüleri A4'e yakın. En arkaya yani bagaj kapağının altına bakıldığında, şıklığın pratikliğin önüne geçtiği görülüyor.
  Aileler bu otomobilde kendilerini rahat hissedecekür. Örneğin 480 lt'lik bagaj hacmi A4 Avant seviyesinde ve arka koltuklar yatırıldığında ortaya 980 lt'lik hacim çıkıyor.

  A5 Sportback ilk etapta üç benzinli ve üç dizel olmak üzere altı motor seçeneğiyle piyasaya çıkacak. 33 bin 650 Euro olarak açıklanan başlangıç fiyatı ise, A5 Coupe'den yaklaşık 700 Euro kadar daha yüksek olacak. Bir süre sonra piyasaya çıkarılması planlanan 160 HP'lik 1.8 TFSI makine, ailenin yeni baz modeli rolünü üstlenecek. Yapılan açıklamalara göre Audi, bu otomobilde çok iyi bir fiyatlandırma yapmayı hedefliyor. Buradan hareketle bu yeni baz modelin, 32 bin Euro civarında bir fiyatla satılmasının mümkün olduğu söylenebilir.
  A5 Sportback'in 4 ve 6 silindirli molorlannın tümü direkt enjeksiyonlu ve Euro 5 emisyon normunu karşılıyor. Fren enerjisini geri kazanarak aküleri şarj eden ve böylelikle yakıt tasarrufu sağlayan bir sistem de tüm modellerin standart donanımında yer alacak. Start-stop otomatiği ise ilk etapta sadece 170 HP'lik 2.0 TD1 motorlu ve manuel şanzımanlı versiyonda kullanılacak.

  Güçlü benzinli motor seçenekleri olan 2.0 TFSI (211 HP) ve 3.2 FSI (265 HP) ile dizel topmodel 3.0 TD1 (240 HP), quattro adlı 4 tekerlekten çekiş sistemiyle birlikte sunulacak. Diğer versiyonlarda ön aksta elektronik çapraz kilide sahip önden çekiş sistemi kullanılacak. Bu kilit sisteminin aracın viraj karakterini ve ataklığını iyileştirdiği söyleniyor. Sportback sahiplerine sunulan şanzıman seçenekleri ise (motorizasyona bağlı olarak), manuel, Mul-titronic ve 7 ileri S-tronic olarak sıralanacak.
  Bunun dışında Audi A5 Sport-back'in fiyat seviyesini yukarı taşıyacak her türlü ekstra donanım mümkün ve buna 15 farklı boya tonu da dahil.

  Coupenin sedanı mı?

  Her model belli bir gövde tipine göre tasarlanır. Türevler ise, birkaç istisna hariç genelde pek beğenilmez!..

  Güncel Astra'nın sedan şekli, belki de orijinal hatchback tasarım üstüne geliştirilmiş en şık türevlerden biridir. Fiat Grande Punto üzerinden hazırlanan Linea da, en az Astra Sedan kadar güzel bir türev!.. Fakat, bu formülün her zaman tuttuğu’nu söyleyemiyoruz.
  Coupe görünümlü bir Sedan yapmak ise, tasarımı sıfırdan sonuca başlı başına yeni bir proje almakla, VW Passai CC ve Mercedes Cl.S Örneklerinde olduğu gibi, daha şık sonuçlar doğurduğunu görebiliyoruz.
  Günümüz Alfa Romeolarının yaratıcısı Wolfgang Egger, şimdi Audi Grubu'nım baş tasarımcısı olarak, lansmanından bu yana tüm dünyada en şık Coupeler'den biri olarak gösterilen A5 Coupe'nin, 'gelen talepler doğrultusunda' 4 kapılı şeklini hazırladıklarını anlatmış, fakat, isminin ise 5 kapılı hatchbacklere Audi'nin takmış olduğu isim olan Sportback olacağını, aracın tasarım detaylarını paylaşırken, açıklamıştı.

  Audi A5 Coupe yollara çıktığından beri, gerçekten, büyük coupelerden hoşlananlarının pusulası Audi logosuna doğru dönmeye başlamıştı... Büyük bir ilgi gören A5 Coupe ve sonrasında Cabriolet versiyonunu şimdi Sportback takip edecek...
  Estetik ve fonksiyonaliteyi birleştirecek olan bu Sportback, diğer Audi Hatchback'leri gibi küt inişli arka bir yapı yerine daha çok sportif bir sedan havasında olacak...

  Sedanların coupe varyasyonları gibi değil, bir coupenin sedana uyarlanması çizelgesini takip eden A5 Sportback, VVolfgang Egger'in anlatımıyla: 'A5 Sportback'in yan tasarımı, düz motor kaputu, dik ön camı ve basık tavan ile larif edilebilir. Bir spoylere benzeyen köşeye kadar alçalan tavan ise, sportif silueti vurguluyor. Bu üç çizginin Sportback'in güzel şekillendirmesini güçlendirmek için, yan çizgilerde camın karakteristik yapısı da önemle ele alındı. Camın arkasındaki arkaya devam eden yükseltilmiş tavan ve onun paralelindeki arka kalça çizgisi, geriye doğru tüm hatları ittiriyor ve şıklık ile sportifliği birleştiriyor. Otomobilin belirgin kasları da çok ama çok önemli!..’ 4 kapılı AS'in ilk çizgilerinin de nasıl oluştuğu tarif ediliyordu.
  Audi, A5 Coupe'nin şıklığı ve çekiciliğine 4 kapılı bir otomobilin kullanışlılığını ekleyerek, aslında doğrudan Mercedes CLS'nin başarısını yakalamak istiyor. Başarılı A5 serisinin yükselen grafiğindeki çizgiyi daha da dikleştirmek ve lüks otomobiller arasındaki alt segmeııt zenginliğine yepyeni bir renk daha kazandırmak istiyor...

  Sportback için Coupe’den daha uzun bir gövde ve daha uzun bir 2810 mm’lik dingil mesafesinin konulmuş olmas, bu tasarımı bir hachback'ten bir sportif station wagon'a doğru da geliştirmiş olabilir. Çünkü 480 litrelik öngörülmüş bagaj kapasitesi, arka kollukların kalkınmasıyla 980 litrelik yükleme alanına kavuşulması, A4'e göre 36 mm alçak süspansiyonu, çerçevesiz kapı camları ve arkasındaki difüzor ise, sportifliğini öne çıkarırken, 4 kapılı bir araç için 'biraz fazla' yorumunu ortaya koyuyor. Diğer yanda, 350 Nm torklu 170 HP'lik 2.0 TDI, 400 Nm torklu 190 HP'lik 2.7 TDI ve 500 Nm maksimum torklu 3.0 TDI dizellerinin yanında 210 HP'lik 2.0 TFSI ve 3.2 litrelik V6 ben-zinli motorları ise, tam bir iri sedan formatlamasında... Ya da yepyeni bir Avant tasarım trendi olarak?!..

  Fakat, bizler A5'i Coupe ve en fazla da cabriolet şekilleriyle beğenmiştik. Bu bol kapılı iri Sportback'in kapılarının 'kısalığı, acaba herkesin hoşuna gidecek mi?..
  Ve, Audi'nin A6'sı, A8'i gerçek birer 4 kapılı sportif sedan ol-duklarına göre, bunlara bu kadar yakın bir iri 4 kapılı Sportback(!), acaba başarılı olabilecek mi?..
  16 Temmuz günü tanıtımı yapılan bu otomobil, acaba Audi'nin 100. Yıl kutlamalarına yakışacak mı?..
  Henüz bilmiyoruz!..

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  20.07.2009, Pazartesi
   


 2. OrKuN Well-Known Member

  Audi A5 Sportback Resimler

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 3. ot-gu Genel Sorumlu

  audi bu işi biliyor tpx
   
 4. pult Well-Known Member

  Audi'yi bende severim çok güzel araçları var.

  Arkadaşlar sizcede çok benzemiyormu mercedes cls'ye arka kısmı,tamamen olmasada kısmen.
  [​IMG]
   
 5. ot-gu Genel Sorumlu

  artık çoğu araba arasında kısmen benzerlikler olacaktır, kolay değil hemen hemen her yıl aynı modelin bir önceki versiyonunu yenileyerek yeni versiyon yapmak ve bunuda diğer markalara benzetmeden yapmak.
   
 6. pult Well-Known Member

  Audi daha özgün olsun isterdim,hep küçük firmalar büyüklere benzemeye çalışır,ama yinede araç mükemmel,bu kadar kusur olsun artık.
   

Sayfayı Paylaş