ATP'nin Canlılar İçin Önemi Nedir Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 12 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  ATP'nin Canlılar İçin Önemi Kısa

  Bütün canlıların en önemli enerji kaynağı olan ATP’nin yapısında; Adenin denilen organik baz, beş karbonlu Riboz şekeri ve üç tane Fosforik asit bulunur. Bu fosfat gruplarından son ikisi yüksek enerjili fosfat bağlarıyla bağlıdır.

  ATP'nin enerjisi onun ADP'ye dönüşmesine yol açan fosfat bağının hidrolizi ile açığa çıkar. Hücre içinde çeşitli enzim, motor protein ve taşıma proteini bu enerjiyi kullanırlar. ATP'nin bozunumu ADP ve inorganik fosfat (Pi) oluşturur, ADP sonra AMP ve Pi olarak ayrıca bozunur. ATP'nin bir diğer bozunum yolu AMP + PPi şeklindedir.

  Hücrede canlılık olayları sırasında bir çok kimyasal reaksiyon gerçekleşir. Hücre bu reaksiyonlar sırasında (örneğin solunum) açığa çıkan enerjiyi ADP+P yi bağlamada kullanarak ATP sentezler. ATP de depolanan bu enerji gerektiği zaman kullanılır.

  ATP nin yıkılmasıyla elde edilen enerji aktif taşıma, sinirsel iletim, kas kasılması, organların çalışması, biyosentez vb. bir çok olayda kullanılır. Hücrelerde gerçekleşen ATP sentezine fosforilasyon denir. Bu olay dört önemli şekilde gerçekleşir. Fermantasyonda ve oksijenli solunumun başlangıç evresinde sübstrat düzeyinde fosforilasyon gerçekleşir. Foto fosforilasyon fotosentezde, oksidadif fosforilasyon, mitokontride ve kemosentetik fosforilasyon kemosentez olayında meydana gelir.

  ATP canlılarda enerji dönüşümünde önemli görevler üstlenir. Organik besinlerin kimyasal bağlarındaki enerji ATP bir molekül su harcanarak ADP ve fosfata yıkılırken enerji açığa çıkarır. Bu enerji ilgili reaksiyonun gerçekleşmesi için kullanılır.
   


Sayfayı Paylaş