Atatürk'ün Yapmış Olduğu Sporlar

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Nysa tarafından 24 Ekim 2017 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Atatürk'ün bilfiil yaptığı üç spor vardır: Askerlik hayatında başladığı ve ömrünün son yıllarına kadar fırsat buldukça sürdürdüğü binicilik, İstanbul'da geçirdiği yaz tatillerinde devamlı olarak uğraştığı yüzme ve kürek sporları..

  Futbol: Atatürk'ün futbolla ilgili bir anısını da en yakın arkadaşlarından Kılıç Alinin oğlu olan, devrinin ünlü futbolcusu Gündüz Kılıç, yıllar sonra kaleme aldığı ve Hürriyet gazetesinde yayınlanan bir yazısında, tatlı bir üslup içinde şöyle dile getirmiştir.

  Güreş: Atatürk, sporlar arasında en çok güreşi severdi. Bu nedenledir ki onun güreşle ilgili anıları oldukça fazla ve ilginçtir.

  Boks: Atatürk'ün boks ile ilgili anısına da, eski şampiyon ve rekortmen atlet Ömer Besim Koşalayın anılarında rastlanmaktadır. 1925 yılında, İş Bankasının 1. Kuruluş Yılı münasebetiyle, tertiplenen büyük baloya Atatürkte şeref vermişti.

  Deniz ve kürek sporu: Atatürk, doğaya ve denize aşık bir insandı. Denize yakın olmak; yüzmek ve kürek çekmek, denizin sakin güzelliği karşısında, uzun kış aylarının yorgunluğunu çıkarmak amacıyla, Floryadaki Cumhurbaşkanlığı Deniz Köşkünü yaptırmıştır. Atatürk, Floryanın en gözde plaj yeri olmasında büyük rol oynamıştır.
   


Sayfayı Paylaş