Atatürk'ün Esnaflarla İlgili Sözleri

Konusu 'İle İlgili Sözler' forumundadır ve hakan788 tarafından 2 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. hakan788 Well-Known Member


  Atatürk'ün Esnaflarla İlgili Söylediği Sözler

  “Bir fert için olduğu gibi, bir millet için de kudret ve kabiliyetini fiili eserleriyle gösterip, ispat etmedikçe, itibar ve ehemmiyet beklemek beyhudedir.”

  “Bundan sonra, bu konuyla ilgili önergeler üç komisyona verildi. Bu üç komisyon üyelerinin bir araya gelerek, bizim güttüğümüz amaca göre, sorunu çözümleyip sonuçlandırmaları elbette güçtü. Durumu kişisel olarak yakından izlemem gerekti.”

  “Çalışmak demek, boşuna yorulmak, terlemek değildir.”

  “Dünyada her kavmin mevcudiyeti, kıymeti, hakkı, hürriyet ve istiklali, malik olduğu ve yapacağı medeni eserlerle orantılıdır.”

  “Efendiler, bilirsiniz ki hayat demek, mücadele demektir. Hayatta başarı mutlaka mücadelede başarıyla mümkündür. Bu da, manen ve maddeten kuvvet, kudrete dayanır bir keyfiyettir.”

  “İnsan, hareket ve faaliyetinin, yani dinamizminin ifadesidir.”
  “
  Kurtulmak ve yaşamak için çalışkan ve çalışmaya mecbur olan bir halkız. Ayaküstü yatmak ve hayatını çalışmadan geçirmek isteyen insanların bizim topluluğumuz içinde yeri yoktur.”

  “Neticesiz uğraşmak, çalışmak sayılmaz. Hiçbir şey yapmamak veyahut neticesiz, manasız şeyler yapmak, çalışma kanununa karşı büyük kabahattir.”

  “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur.”

  “Verdiğimiz emrin yapılmasından emin olmak istiyorsanız, ta en son gerçekleşme ucuna kadar kendiniz onun başında bulunmalısınız.”

  “Yalnız tek bir şeye ihtiyacımız vardır: çalışkan olmak. Servet ve onun tabii neticesi refah ve saadet yalnız ve ancak çalışkanların hakkıdır.”
   


Sayfayı Paylaş