Atatürkün Çocuk Sevgisiyle İlgili Anıları

Konusu 'Masal ve Hikayeler' forumundadır ve CAN tarafından 10 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. CAN Well-Known Member


  Atatürkün Çocuklarla İlgili Anıları

  Atatürk bir okula gitmişti.her zaman olduğu gibi bütün çocuklar etrafını sardı. hepsi sevinç içinde onu alkışlıyordu. Yalnız küçük bir çocuk;bir kenara çekilmiş,ilgisiz gibi duruyordu bu durum Atatürk'ün gözünden kaçmadı. Onu yanına çağırdı:
  - ''Çocuğum,neden durgunsun? Bir derdin mi var? Hasta mısın?'' dedi.
  Çocuk:
  - ''Bir şeyim yok efendim'' dedi.Arkasını döndü, gözlerinden akan yaşları gizlice sildi.
  Atatürk:
  - ''Niçin ağlıyorsun yavrum? Sen ağlayınca ben çok üzülüyorum'' dedi.
  Küçük çocuk,o vakit yaşlı gözlerini Atatürk'e çevirdi:
  - ''Atam,seni böyle yakından görmek isterdik. Geldin,gördük,sevindik. Ama artık sıramızı savdık.Bir daha seni ne zaman göreceğiz? Ona ağlıyorum.''
  Atatürk oradaki çocuklara baktı:
  - ''Beni ne zaman görmek isterseniz,aynaya bakın.Siz Türk çocukları benim birer parçamsınız.Bende sizin'' dedi.

  -- * --

  Yıl 1934 o dönemde milli eğitim bakanlığı ulus'tadır Bakan ise niğdeli abidin özmen'dir Bakan makamında çalışmaktadır. Kapı çalınır Bakanın gür sesi "giriniz" atatürk'ün yaverlerinden biri yanında iki çocukla makama girerler. Hoşbeşten sonra yaver bey bakan abidin özmen'e bir zarf uzatır. Konuklara yer gösterir ve zarfı açar Atatürk'ten gelen bir mektuptur bu : "bay abidin özmen milli eğitim bakanı" abidin özmen zarfı özenle açar ve mektubu dikkatle okur : "yaver bey'le size iki fakir ve kimsesiz çocuk gönderiyorum.

  Bu çocukları uygun göreceğiniz bir liseye (parasız yatılı olarak) kaydını yaptırıp" bu atatürk'ün bir emridir. Kesinlikle yerine getirilecektir. Bakan abidin özmen ortaöğretim genel müdürü'nü çağırtır ve şu direktifi verir: "yaver bey'in yanındaki bu iki çocuğun evraklarını alınız ve bu çocukları hplisesi'ne paralı yatılı olarak kaydını yaptırıp her ikisi için de üçer yıllık paralı yatılı makbuzlarının veli ve ödeyen hanesine atatürk'ün ismini yazdırarak' bana getiriniz" der.

  Bakanın emri yerine getirilmiştir. Abidin özmen de kısa bir mektup yazarak yaver bey'le atatürk'e yollar. Mektubun içeriği şöyle : "muhterem atatürk yaver bey'le göndermiş olduğunuz iki çocuk hakkında emirlerinizi aldım. Ancak arkasında türkiye cumhuriyeti'nin kurucusu ve cumhurbaskanı atatürk gibi birisinin bulunduğu için bu iki çocuğu fakir ve kimsesiz olarak kabul etmeme hem yasalarımız hem de mantığımız izin vermedi.

  Bu nedenle her iki çocuğun da emirleriniz gereği hplisesi'ne paralı yatılı olarak kayıtlarını yaptırdım çocukların üçer yıllık okul taksitlerine ait makbuzları ekte takdim"

  Atatürk bu mektup üzerine devrin başbakanı ismet inönü'ye telefon ederek: "bak" demiş "senin milli eğitim bakanın bana ne yaptı" diyerek olayı anlatmış Inönü bakan'ı adına özür diler.

  Atatürk : "yok" der "özür dileme çok memnun oldum. Keşke her devlet adamı bu medeni cesarete sahip olabilse ve gösterebilse.
   


Sayfayı Paylaş