Atatürkün Avrupa Birliği İle İlgili Sözleri

Konusu 'İle İlgili Sözler' forumundadır ve hakan788 tarafından 1 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. hakan788 Well-Known Member


  Atatürkün AB Hakkındaki Görüşleri

  İsmet Paşa,Ata'ya Birleşmiş Milletler Topluluğuna girip girmeme konusunda

  "Ne yapacağız Paşam,girelim mi bu BM'ye?"

  diye sorduğunda Atatürk:

  "Biz şartlarımızı sunalım,kabul ederlerse bir düşünürüz sonra kararımızı bildiririz!" diye cevap vermiştir.

  ''Her Avrupa ülkesinde Türklere zorluk çıkarılıyor. Ben birliğe girmek istemiyorum!''

  Efendiler: Avrupanın bütün ilerlemesine ve medenileşmesine karşılık Türkiye tam tersine gerilemiş düşüş vadisine yuvarlanadurmuştur. Artık vaziyeti düzeltmek için mutlaka Avrupadan nasihat almak, bütün bütün dersleri Avrupadan almak gibi bir takım zihniyetler belirdi. Halbuki, hangi istiklal vardırki ecnebilerin nasihatleriyle ecnebilerin planlarıyla yükselebilsin?

  Tarih, böyle bir hadiseyi kaydetmiştir.

  Bugün Sovyetler Birliği dostumuzdur, müttefikimizdir. Bu dostluğa ihtiyacımız vardır. Fakat yarın ne olacagını kimse bugünden kestiremez. Tıpkı Osmanlı gibi, tıpkı Avusturya-Macaristan gibi parçalanabilir, ufalanabilir. Bugün elinde sımsıkı tuttuğu milletler avuçlarından kaçabilirler. Dünya yeni bir dengeye ulaşabilir. işte o zaman Türkiye ne yapacağını bilmelidir. Bizim dostumuzun idaresinde dili bir, inancı bir, özü bir kardeşlerimiz vardır. Onlara sahip çıkmaya hazır olmalıyız. Hazır olmak yalnız o günü susup beklemek değildir. Hazırlanmak lazımdir. Milletler buna nasıl hazırlanır? Manevi köprüleri sağlam tutarak. Dil bir köprüdür... İnanç bir köprüdür...Tarih bir köprüdür... Köklerimize inmeli ve olaylarin böldügü tarihimiz içinde bütünleşmeliyiz. Onlarin (soydaş Türk kardeşlerimizin) bize yaklaşmasını beklememeliyiz. Bizim onlara yaklaşmamiz gereklidir."

  MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

  ''Türk Birligi'nin bir gün hakikat olacagına inancım vardır. Ben görmesem bile gözlerimi dünyaya onun rüyaları içinde kapayacağım. Türk Birliği'ne inanıyorum. Onu görüyorum. Yarının tarihi yeni fasıllarını Türk Birliği ile açacak. Dünya sükununu bu fasıllariçinde bulacaktır. Türk'lügün varlığı bu köhne áleme yeni ufuklar açacak. Güneş ne demek, ufuk ne demek o zaman görülecek. Hayatta yegane varlığım ve servetim Türk olarak doğmamdı.''

  MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
   


Sayfayı Paylaş