Atatürk başörtüsü hakkında ne diyor ?

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Pelin tarafından 5 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

 1. Pelin Super Moderator


  Atatürk başörtüsü hakkında ne diyor ?

  [​IMG]

  Yazar Çallı kitabında, Atatürk'ün başörtülü kadınlara bakış açısını anlatıyor.  Yer: İzmir. Tarih: 31 Ocak 1923. Atatürk konuşuyor...


  Yazar Özdemir Çallı'nın kaleme aldığı "Yakın Tarihimiz" adlı kitapta büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 31 Ocak 1923'te İzmir'de Gümrük Binası'nda halkla yaptığı konuşmada, başörtülü kadınların, hayatın tüm alanlarında yer alması gerektiğini anlatıyor. Atatürk, "Dinin tavsiye ettiği örtünme hem hayata, hem fazilete uygundur" diyor.

  Kitaba göre, batılı ülkelerin "Türk kadını her şeyden mahrum bırakıldı" suçlaması karşısında Atatürk şunları söylüyor: "Gerçekten memleketimizin bazı yerlerinde, en çok şehirlerimizde, giyiniş tarzımız, kıyafetimiz bizim olmaktan çıkmıştır. Şehirdeki kadınlarımızın giyinişlerinde iki şekil ortaya çıkıyor: Ya çok kapalı, ya da çok açık. Bunun her ikisi de şeriatin tavsiyesi, dinin dışındadır. Bizim dinimiz kadını her iki aşırılıktan da hariç tutmuştur. Şeriate uygun örtünme, kadınlar için güçlük vermeyecek, kadınların toplum hayatında, iktisadi hayatta, gündelik hayatta erkeklerle işbirliği etmesine engel olmayacak şekilde bulunacaktır. Bu basit şekil toplum hayatımızın ahlak ve usullerine de aykırı değildir."

  Özdemir Çallı, araştırmaları sırasında Atatürk'ün İslam'a ve baş örtüsüne son derece olumlu baktığını gördüğünü söyledi. Bu konuşmanın daha önce yayınlanmadığını anlatan Çallı, "Atatürk'ün annesi de başörtülüydü. Atatürk, Hıristiyanlık'ta ve Yahudilik'te olduğu gibi İslam dininde de ibadetler olduğunu ve bunlara uyulmasının normal olduğunu düşünüyordu" diye konuştu.

  Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Türkiye'de türban sorunu yaşanmadığını, sorunun dinin siyasete alet edilmesi olduğunu, en büyük sorunun ise 'kişi diktasına doğru gidilmesi olduğunu' söyledi. Kanadoğlu, 'Bu gidiş dinci dikta rejimine gidiştir' derken, siyasi partilerin Anayasa hükümlerine uyması gerektiğini, aksine davrananların kapatılacağını, demokrasinin kendini savunma güvenceleri olduğunu belirtti.

   


 2. hiperborlu Member

  "...Kimi yerlede kadınlar görüyorum ki, başına bir bez, ya da bir peştemal ya da benzer bir şeyler atarak yüzünü, gözünü gizler ve yanından geçen erkeklere karşı ya arkasını çevirir, ya da yere oturarak yumulur. Bu durumun anlamı, gösterdiği nedir?
  Efendiler uygar bir ulus anası, ulus kızı bu şaşırtıcı biçime, bu vahşi duruma girer mi? Bu durum ulusu çok gülünç gösteren bir görünüştür. Hemen düzeltilmesi gerekir."
  Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü Yay., C. II., s. 217.
  Atatrk aşırıya kaçmaktan bahsediyor orada!!bu söyleminden de net anlaşılacağı gibi başörtülü kadınlar sosyal alana girsin her yerde olsun demiyor.bu yazar olaya kendi görmek istediği açıdan bakarak yazıları da oraya çekerek yaklaşıyor.hele annesinden bahsederek klasik bir savunma yoluna gitmiş!!yazar düşünüyor ki Atatürk ten alıntı yaparsam solcu diye tabir edilen kesim bana dokunamaz hemen elimdekileri gösteririm. kendi görüşlerini inandırmakta çekici kılmakta yetersiz olduğu için destekleme yapmak istemiş aklı sıra.Atatürk elbette dine saygılı bir liderdir.inançlara saygısı tartışılmaz!kimsenin haddine de değildir.bu ulusu kurtaran yüksek inancıdır diyen bir liderden başka nasıl bir tutum beklenebilir ki zaten??ama bunu başörtüsü için malzeme gibi kullanmak da yazarlık tutumuyla ne kadar bağdaşır bilinmez
   
 3. Sol_Barış Well-Known Member

  ve bu alıntı yapılan tarihcumhuriyet kurulmadan önceki tarih atatürk teokrasiden çıkmış bir ülkye direk

  bunu deseydi insanlarımız yine başkalarının kışkırtmasıyla ayaklanır atatürk e dinsiz diyebilirlerdi ve cumhuriyeti tehlikeye atmış olurdu burada atatürk sadece zekasını kullanmış ve o kelimeleri söylemiştir ve burada başını kapatmayı savunuyor diye bir anlam çıkması sadece yobazlığın yorumudur..........
   

Sayfayı Paylaş