At Kuyruğu Bitkisinin Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 25 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  At Kuyruğu ve Faydaları

  Diğer İsimleri: Ekli ot - Katirkuyrugu - Kirk bogum - Kirkkilit otu - Tarla atkuyrugu, Beygirkuyruğu, Tilkikuyruğu, Zemberekotu, Hippuris vuigaris, Equisetum arvense, Horsetail

  At Kuyruğu Otu (Equisetum arvense): Kırkilitotu, zemberekotu, çamotu, kırkboğum, tilkikuyrığu ve katırkuyruğu olarak da tanınır. Daha çok nemli ve bataklık yerlerde yetişen, 50 cm.’ye kadar uzayabilen, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Acı madde, saponin, tanen, silisik asit, çeşitli alkoloidler ve potasyum içerir. Mayıs – Haziran döneminde, henüz canlı yeşil rengini korurken, sapın toprağa yakın bölümünden kesilir ve demetler halinde gölge ve havadar bir yere asılarak kurumaya bırakılır. Bitkide sonbahara hastalık gözükebilir. Hastalıklı bitkiler toplanmamalıdır. İyi kurumuş bitki gevrekleşerek çıtır çıtır kırılır. İğne yapraklar gövdeden kolayca ayrıldığında kuruma tamamlanmış olur. Yapraklar ovuşturularak saptan ayrılır ve bir örgüye serilerek 1 – 2 gün boyunca tam olarak kurumaya bırakılır.

  At Kuyruğu Otunun Bilinen Yararları: Romatizma ve nikris şikâyetlerini azaltır. Yaraların ve kesiklerin iyileşmesini hızlandırır. Kanı temizler. Sindirim sistemini güçlendirir. Vücut direncini arttırır. Saçı besler ve kepeği önler. Ağız ve bademcik iltihaplarında faydalıdır. Böbrekleri temizler ve böbreklerde oluşan kum ve taşları dökmeye yardımcı olur. Kronik öksürükte faydalıdır. İdrar ve balgam söktürücüdür. Kaşıntılı egzamalarda, kabuklu, iltihaplı, kılları dökülmüş olsa bile, atkuyruğu kaynama suyu ile yapılan banyolar veya kompresler büyük yardim sağlar.

  Uyarı: Atkuyruğu otunun kullanırken belirtilen miktarların üstüne çıkılmaması gerekir. Atkuyruğu otunun bazı türleri zehirlidir. Kullanırken dikkat edilmeli ve uzman kişilere danışılmalıdır.

  At Kuyruğu Otu Nasıl Kullanılır? At Kuyruğu Bitkisinin toprak üstünde kalan kısımları kurutulup kaynatılmak suretiyle çay ve gargara olarak ya da haricen kullanılır. Pek çok faydalı etkiyi çay olarak içildiğinde gösterir. Ayrıca, Atkuyruğu suda kaynatıldıktan sonra elde edilen su, haricen egzama, sivilce, yara, çıban ve kıl dibi iltihaplarına karşı kullanılabilir. Bu su gargara olarak ise boğaz, bademcik ve dişeti iltihaplarına karşı faydalıdır.

  Çay: 1 – 2 çay kaşığı bitkinin taze veya kuru yaz sürgünü 150 ml. suda 3 – 5 dak.kaynatilir. Sonra 15 dakika demlenir, süzülür. Bir de ayni ölçüler kullanılarak 24 saat suda bekletilerek soğuk olarak da demlenilebilir.

  Bir su bardağı sıcak suya, kuru veya toz halinde 1 tatlı kaşığı denk gelecek şekilde konulur. Bu karışım sabah ve akşam yemeklerden sonra 1 bardak içilir.

  1 tatlı kaşığı atkuyruğu otunu bir su bardağısuya denk gelecek şekilde kaynama derecesindeki suda haşlanır. 15-20 dk. üstü kapalı bir şekilde demlemeye bırakılır.turkeyarena Daha sonra süzülür. 3-4 bardak taze demlenmiş çay, aç karnına veya öğün arasında soğutulmadan içilir.

  Lapa kompresi: Taze bitki iyice yıkanır ve bir tahta tablanın üstünde lapa haline gelene kadar ezilir.

  Uyarı: Atkuyruğu otunun kullanırken belirtilen miktarların üstüne çıkılmaması gerekir. Atkuyruğu otunun bazı türleri zehirlidir. Kullanırken dikkat edilmeli ve uzman kişilere danışılmalıdır.

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş