Aşurenin Tarihteki Önemi

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve ot-gu tarafından 24 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Aşurenin önemi ve Tarihteki Yeri

  Aşure, sevgi ikramıdır. Aşure geleneği, paylaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin ve sevginin ifadesi, bolluk ve bereketin simgesidir.

  Aşure Günü hicri yılın ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu günüdür. İslam kültüründe önemli bir yeri ve kıymeti olan bir gündür. Aşure gününe yakın bu günlerde pazarlarda hareketlilik göze çarpmaktadır. Buğday en çok talep edilen tahıl bitkisi. Nohut, mısır, pirinç, ceviz, kuru üzüm, kuru kaysılar da raflardaki yerini almış bulunuyor. Asırlardır eski gelenek devam ediyor. Ocaklarda Aşure kaynatılıyor. İslam göre aşure tatlısı için para harcamak büyük sevap. Yapılışı zahmetli, tadı mükemmel. Aşurenin içinde onlarca ayrı malzeme vardır, hem ortak bir lezzet yaratırlar hem de kendi farklılıklarını muhafaza ederler, asimile olmazlar.

  “Aşara” – “On, onuncu”

  İnsanlık kadar eski olan tatlının önemi ve tarihine kısaca değinecek olursak; Aşure Günü islam kültüründe önemli bir günü teşkil etmektedir. “Asure geleneği, asırlardır bir geçmişe sahip, rivayete göre Nuh aleyhiselam gemisi ve ona inananlarla tufandan kurtulduktan sonra ve gemi karaya oturduktan sonra, gemide kalan yiyecekleri bir araya toplayıp bir yemek pişirdikleri söylenir. Buna da aşure adı verilmiş.” Aşurenin kelime itibari ile arapça bir kelime olduğunu, “on”, onuncu manasına gelmektedir.

  Allahü Teâlâ, birçok duaları Aşure günü kabul etmiştir. Hazret-i Âdem'in tevbesinin kabul olması, Hazret-i Nuh'un tufandan kurtulması, Hazret-i Yunus'un balığın karnından çıkması, Hazret-i İbrahim'in ateşte yanmaması, Hazret-i İdris'in canlı olarak göğe çıkarılması, Hazret-i Yakub'un, oğlu Hazret-i Yusuf'a kavuşması, Hazret-i Yusuf'un kuyudan çıkması, Hazret-i Eyyüb'ün hastalıktan kurtulması, Hazret-i Musa'nın Kızıldeniz'i geçmesi, Hazret-i İsa'nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması Aşure günü oldu.
   


Sayfayı Paylaş