Aşure Gününün Önemi Nedir

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve ot-gu tarafından 29 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Aşure Gününün Kısaca Önemi Nedir?

  Aşure Günü hicri yılın ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu günüdür. İslam kültüründe önemli bir yeri ve kıymeti olan bir gündür. Aşure gününe yakın bu günlerde pazarlarda hareketlilik göze çarpmaktadır. Buğday en çok talep edilen tahıl bitkisi. Nohut, mısır, pirinç, ceviz, kuru üzüm, kuru kaysılar da raflardaki yerini almış bulunuyor. Asırlardır eski gelenek devam ediyor. Ocaklarda Aşure kaynatılıyor. İslam göre aşure tatlısı için para harcamak büyük sevap. Yapılışı zahmetli, tadı mükemmel. Aşurenin içinde onlarca ayrı malzeme vardır, hem ortak bir lezzet yaratırlar hem de kendi farklılıklarını muhafaza ederler, asimile olmazlar.

  Aşure, sevgi ikramıdır. Aşure geleneği, paylaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin ve sevginin ifadesi, bolluk ve bereketin simgesidir.

  İnsanlık kadar eski olan tatlının önemi ve tarihine kısaca değinecek olursak; Aşure Günü islam kültüründe önemli bir günü teşkil etmektedir. “Aşure geleneği, asırlardır bir geçmişe sahip, rivayete göre Nuh aleyhiselam gemisi ve ona inananlarla tufandan kurtulduktan sonra ve gemi karaya oturduktan sonra, gemide kalan yiyecekleri bir araya toplayıp bir yemek pişirdikleri söylenir. Buna da aşure adı verilmiş.” Aşurenin kelime itibari ile arapça bir kelime olduğunu, “Aşara” – “On, onuncu” manasına gelmektedir.

  Aşûre gününde çok önemli olaylar meydana gelmiştir. Bunlardan bazıları şunlar; Meleklerin ve Cebrail Aleyhisselâm‘ın yaratılması, Göklerin (yıldızların, seyyârelerin) ve yerin (dağların, denizlerin) yaratılması ve yeryüzüne ilk defa yağmur yağması gibi.

  Ayrıca Allahu Teâlâ, birçok duaları Aşure günü kabul etmiştir. Hazret-i Âdem'in tövbesinin kabul olması, Hazret-i Nuh'un tufandan kurtulması, Hazret-i Yunus'un balığın karnından çıkması, Hazret-i İbrahim'in ateşte yanmaması, Hazret-i İdris'in canlı olarak göğe çıkarılması, Hazret-i Yakub'un, oğlu Hazret-i Yusuf'a kavuşması, Hazret-i Yusuf'un kuyudan çıkması, Hazret-i Eyyüb'ün hastalıktan kurtulması, Hazret-i Musa'nın Kızıldeniz'i geçmesi, Hazret-i İsa'nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması Aşure günü oldu.
   


Sayfayı Paylaş