Aşure Günü Nedir?

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve ot-gu tarafından 26 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Kısaca Aşure Günü Nedir?

  Hicri senenin ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu gecesi Aşure gecesidir. Ertesi günü de Aşure günüdür. Muharrem ayı, Kur'an-ı kerimde, değer verilen dört aydan biridir. Bu ayın en kıymetli gecesi de Aşure gecesidir.

  “Aşara” – “On, onuncu”

  İnsanlık kadar eski olan tatlının önemi ve tarihine kısaca değinecek olursak; Aşure Günü islam kültüründe önemli bir günü teşkil etmektedir. “Asure geleneği, asırlardır bir geçmişe sahip, rivayete göre Nuh aleyhiselam gemisi ve ona inananlarla tufandan kurtulduktan sonra ve gemi karaya oturduktan sonra, gemide kalan yiyecekleri bir araya toplayıp bir yemek pişirdikleri söylenir. Buna da aşure adı verilmiş.” Aşurenin kelime itibari ile arapça bir kelime olduğunu, “on”, onuncu manasına gelmektedir.

  Allahü Teâlâ, birçok duaları Aşure günü kabul etmiştir. Hazret-i Âdem'in tevbesinin kabul olması, Hazret-i Nuh'un tufandan kurtulması, Hazret-i Yunus'un balığın karnından çıkması, Hazret-i İbrahim'in ateşte yanmaması, Hazret-i İdris'in canlı olarak göğe çıkarılması, Hazret-i Yakub'un, oğlu Hazret-i Yusuf'a kavuşması, Hazret-i Yusuf'un kuyudan çıkması, Hazret-i Eyyüb'ün hastalıktan kurtulması, Hazret-i Musa'nın Kızıldeniz'i geçmesi, Hazret-i İsa'nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması Aşure günü oldu.
   


Sayfayı Paylaş