Astronot Cichlid Balığı (Astronotus ocellatus)

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve GamZe tarafından 14 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Oscar (Astronot) Cichlid Balığı

  Bilimsel Adı: Astronotus Ocellatus
  Dağıtım: Güney Amerika
  Beslenme: Etobur
  Mizaç: Bölgeci-Agresif
  PH: 6.0-8.0
  Sıcaklık: 22C - 27C
  Maksimum Boy: 35 cm
  Zorluk Seviyesi: 3
  Ana renkler: Siyah, Kahverengi, Turuncu
  Varyansları: Albino, kırmızı, kaplan, altın oscar
  Cinsiyet: Erkekler aynı yaştaki dişilere göre daha iridir.

  [​IMG]

  Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı çok zordur. Ancak üreme dönemlerinde tüp çıkaran balıkların tüplerine bakarak ayrım yapılabilir. Dişinin üreme tüpü geniş ve oval uçlu, erkeğinki ise dada dar ve sivri uçludur. Erkekler dişilere oranla daha hızlı büyürler.

  Bakım: Bakımı kolay bir balıktır. Protein ağırlıklı gıdalarla beslenmelidir. Yem seçmez, ancak et tabanlı yemler, değişik türlerde verilmelidir. Yani tek tür yemle beslenmemelidir. turkeyarena. Akvaryumda tek tür olarak bakılmalıdır. Diğer türlere karşı yaralayıcı ve öldürücü saldırılar yapabilir. Protein içerikli yemlerle beslenmesinden dolayı, protein atıkları da amonyak ve nitrat düzeyini yükselteceğinden iyi bir filtrasyon ve düzenli su değişiklikleri yapılmalıdır.

  Üretim: Üretim tankında sıcaklık 29 C'ye kadar yükseltilmelidir. Cinsel olgunluk ve sağlıklı bir üreme, balığın boyu 15 cm düzeyine erişince başlar. Çiftleşme için 15 cm üzerindeki balıklar üretim tankına konmalıdır. Tankta büyük kayalar bulundurulmalıdır. Yumurtalar kaya üzerine düzenlice bırakılır. Ebeveynler yumurtaları daha güvenli yere taşırlar(Tabanda oluşturacakları bir çukur)

  Genel Yorum: Astronotlar büyük boyutlara ulaşabilen, gösterişli, avcı balıklardır. Özellikle küçükken oldukça hareketlilerdir. Astronotların bir diğer özelliği ise çok akıllı olmalarıdır, alışınca zıplayıp su üstünden yemi elinizden alabilirler. Bu balıkları küçük akvaryumda beslemek balıklar için yapılabilecek en büyük yanlıştır, hızlı büyüdüklerinden küçük akvaryum onlara yetmeyecektir. Yutabileceği boydaki balıklara karşı tehlikelidir. Çeşitli renk varyasyonları vardır.

  Akvaryum hobisinde en fazla tanınan türlerden biridir. İri cüssesi, gözalıcı renkleri ve insana kolay alışabilmesiyle herkesin ilgisini üzerinde toplayabilen astronotlar ülkemizde genelde yetersiz hacimlerde ve kötü su koşullarında bakılırlar. Kaplan, bakır ve albino gibi yaygın olarak bulunabilen varyeteleri vardır. Renklendirici yemlemeyle balıklardaki değişim inanılmaz boyutlara ulaşabilir.

  Kesinlikle bir başlangıç balığı olmayan bu türü beslemek için olabildiğince büyük bir akvaryuma, kuvvetli mekanik ve biyolojik filtrasyona ihtiyaç vardır.

  Sağlam yapısından beklenmeyecek sekilde beyaz benek ve mantar hastalığına (özellikle göz) hassas bir türdür. Bulundukları akvaryumda kuvvetli bir ısıtıcı bulunmalıdır ve plastik ısıtıcı koruyucusu kullanarak balıkların ısıtıcıyı kırmaları engellenmelidir. Gözlerdeki bulanıklık suyun ağırlaştığını ve acilen bir su değişimi yapılması gerektiğinin habercisidir. Bu aşamada geç kalınırsa göz kalıcı olarak saydamlığını yitirir.

  Erişkin astronotların taşınması da güçtür. Mutlaka kova içerisinde taşımanızı ve akülü bir motorla hava vermenizi tavsiye ederim. Özellikle stresli anlarda aşırı mukus salgılayarak suyu çok süratli bir şekilde bozarlar. turkeyarena

  Cinsiyet ayrımı zordur. Tüplere bakarak ayrım yapmak sadece yumurtlama döneminde mümkündür. Balıkları sürü içinde izleyerek çift ayırmak mümkün olabilir. Çene çeneye kitlenerek kavga edilmesi erkekler arasında sıkça görülmekle birlikte, eşleşme davranışının başlangıç dönemlerinde cinsiyetler arasında da sergilenebilir.

  Yem seçmezler. Kaliteli ve yüksek proteinli stick yemlerle sorunsuz beslenebilirler.​
   


Sayfayı Paylaş