Astım İlaçlarının Yan Etkileri

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 13 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. elif Moderator

Astım İlaçlarının Yan Etkileri
    Günümüze kadar astım ilaçları ile ilgili yan etkiler çok sorgulanmıştır. Bunların olabilecek en önemli yan etkileri büyüme üzerine olabilir çocukluk yaş gurubunda ancak bu konuda da yapılmış çalışmalarda en yüksek en tepe dozda uzun yıllar boyunca 8 -10 yıl kullanılır ise hastanın erişkinlikte olabilecek boyunun 1cm veya 2 cm daha kısa olabilceğinin verileri var.

Ancak bu söylediğimiz dozlar çok ağır astım hastalarında kullanılan dozlardır. Hiç bir zaman sürekli bu dozlardan kullanılmıyor dolayısı ile yan etkisi yoktur diyebilirim rahatlıkla bunun dışında küçük yan etkiler olabilir. Örneğin ağız içine sıkıldığı için ilacı sıktıktan sonra dişinin fırçalanması, ağzının çalkalanması ağız içinde lokal pamukçuk oluşumu açısından emniyetli olabilir. Kabaca söyleyecek olursam kesinlikle korkulacak ilaçlar değildir uzun süreli kullanımda zaten o kadar yüksek dozlarda kullanılmaz kontrollü bir biçimde kullanılır ise takip edilir ise yan etkisi yoktur.

Sayfayı Paylaş