Aspir Bitkisi, Tohumu, Çiçeği ve Aspirin Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 27 Şubat 2010 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Aspir Bitkisi ve Faydaları

  Aspir Bitkisi (Carthamus tinctorius): Yalancı safran olarak da bilinen Aspir Bitkisi, 80-100 cm kadar boylanabilen, sarı, krem, beyaz kırmızı veya turuncu çiçekler açan, otsu bir bitkidir. Özellikle aspir tohumu yağ açısından zengindir.

  Aspir Bitkisinin Faydaları: Müshil etkisi ile kabızlığa karşı faydalıdır. Kolesterolü ve kan şekerini dengelemeye yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Başta prostat ve göğüs kanseri olmak üzere kansere karşı da koruyucudur. Adet kanamalarını kolaylaştırır. Vücutta biriken fazla yağı eriterek kilo vermeyi kolaylaştırdığı gibi yağ dokusunun enerjiye ve kas dokusuna dönüşmesine de katkıda bulunur. Ayrıca, kas dokusunu ve kütlesini koruyucu ve yaşlanmanın etkilerini azaltıcıdır.

  Aspir tohumu metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca, içerdiği Konjuge Linoleik Asit yağ moleküllerini daha ufak moleküllere dönüştürdüğünden, vücutta biriken yağları eriterek kilo vermeye yardımcı olur. Cinsel isteği arttırır, vücuda dinçlik verir. Hücre yenileyici özelliği vardır, cildi nemlendirir. Kolesterolü ve kan şekerini dengeler.

  Aspir Bitkisi Nasıl Kullanılır? Aspir tohumu ve çiçeği kurutulduktan sonra kaynatılarak kullanılır. Ayrıca, tohumlarından aspir yağı elde edilir. Aspir yağı, romatizma olan bölgeye sürülürse romatizma ağrılarını hafifletir.

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş