Aspendos Antik Tiyatrosunun Efsanesi

Konusu 'Antalya' forumundadır ve GamZe tarafından 30 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Aspendos Antik Tiyatrosunun Efsanesi
  Efsaneye göre Troya savaşından sonra Yunanlılar tarafından kurulan Perge denize bağlantısını sağlayan Aksu Nehri kenarında yer alıyor. Antik bir şehrin tüm özelliklerini taşıyan Perge’nin çok güzel bir tiyatrosu ile stadyumu var. 12.000 kişilik stadyumdaki seyircilerin oturma yerlerinin alt kısımları ise dükkan olarak değerlendirilmiş. Aspendos ise tiyatrosuyla ön plana çıkıyor.

  Apollonius’dan Aziz Paul’e çok sayıda ünlü Perge, Akdeniz bölgesindeki en büyük Roma hamamı komplekslerinden birine sahip. Hayal gücünüzü kullandığınızda, mermer sütun ve heykellerle süslü o muhteşem hamamı gözlerinizin önünde canlandırabiliyorsunuz. Hamamlar sabahları kadınlara, öğleden sonra erkeklere hizmet vermiş. Binanın girişinde Palaestra dedikleri kocaman bir spor alanı var. Orada egzersiz yapıp, terleyen Romalılar önce kendilerini hamamın buz gibi sularına atmışlar, sonrasında gelsin keyif dolu dakikalar.

  Şehirde, kare şeklinde bir Agora (Pazar Yeri) bulunuyor. Yerler mozaik kaplı, dükkanların kapıları, kasabın yerini gösteren kanca ve bıçak şeklindeki mermer kabartma hala duruyor. Ana caddenin ortasında ise geçmişte devamlı suyun aktığı upuzun bir havuz var. Havuz hem şehre güzellik katmış, hem de sıcak yaz günlerinde serinlemek isteyenlere derman olmuş. Caddede, üzerinde tanrı kabartmalarının olduğu dört tane sütun var. Birindeki kabartma, ören yerlerimizde elini kolunu sallayarak dolaşan hırsızlar tarafından geçtiğimiz yıllarda çalındı.

  Ünlü astronomi uzmanı Kepler’in formüllerini kullandığı matematikçi Apollonius Perge’de doğmuş ünlülerden biri. Aziz Paul ve Barnabas’ın ziyaret ettikleri şehir İncil’deki kayıtlarda da geçiyor. Eski dünyanın en önemli coğrafyacısı Amasyalı Strabon, “Coğrafya” isimli kitabında, Perge’de tanrıça Artemis için her yıl özel bir festival düzenlendiğini yazıyor. Şehirdeki önemli isimlerden biri de Magna Plancia isimli bir kadın. Ailesi şehre çok büyük katkılarda bulununca, Magna’nın heykelini her köşe başına dikmişler.

  Stadyumun altında görülen kemerlerdeki dükkanların bazılarında sahiplerinin adlarının yazıldığı tabelalar bulunmuş.
   


 2. GamZe Moderator

Sayfayı Paylaş