Asma ve Asmanın Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 25 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Asma ve Faydaları

  Asma (vitis): Asmagiller familyasından tırmanıcı, uzun ömürlü, ağaçsı bir bitkidir. Mayıs-Haziran ayları arasında çiçek açar. Gövdesi üzerindeki kabuklar zamanla esmerleşip şeritler halinde dökülür. Çiçekleri küçük, yeşilimsi renktedir. Yapraklarının taban kısmı kalp şeklindedir. Kenarları dişli ve ucu sivridir. Üst yüzleri tüysüz, alt yüzleri ise tüylüdür. Meyvelerine üzüm denir. Kuru veya yaş olarak yenir. A, B, B2 ve C vitaminlerinin yanı sıra bolca minarel bulundurur.

  Asmanın Bilinen Faydaları: Vücuda kuvvet verir. İshali keser. Sarılığa karşı faydalıdır. Toplardamarları güçlendirici etkiye sahip olan asma yaprakları bacak damarlarındaki şişmelerde, varis ve hemoroitte faydalı olmasının yanında rahim kanamalarını da durdurmaya yardımcı olur. Ayrıca, gerek asma yaprağı gerekse kuru üzüm hafızayı kuvvetlendirmekte etkilidir.

  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Asma Nasıl Kullanılır? Asmanın meyvesi yaş ve kuru olarak tüketilir. Asma Yaprağı ise yemeklerde ve dolma yapımında kullanılır. Asma yaprağının tıbbi etkilerinden birisi de kanamayı durdurmaya yardımcı olmasıdır. Asma yaprağı kaynatılarak elde edilen su düzenli olarak içilmeye devam edilirse alkolü bırakmaya yardımcı olur.

  Asma dallarını yakarak elde edilen kül, sirke, gülyağı ve sedef bitkisiyle birlikte merhem yapılıp sarılırsa, dalak bölgesinde meydana gelen şişliğe yararı olur.Asmanın çiçeğinin yağı yine gül yağıyla aynı etkiyi gösterir ve kabız yapmaktadır.Üzüm ağacının faydaları yine çoktur.Eskiden sigara bırakmada tefrin denen saplarının kullanıldığı bilinmektedir.
   

Sayfayı Paylaş