Aşkı Özenle Saklamanın 14 Kuralı Yazı

Konusu 'Masal ve Hikayeler' forumundadır ve CAN tarafından 5 Haziran 2016 başlatılmıştır.

 1. CAN Well-Known Member


  Aşkı özenle Saklamanın 14 Altın Kuralı

  1) Aşk bir paylaşımdır. Bazen duyguları, bazen de küçücük bir sandviçi. Ama aşk paylaşıldıkça çoğalır, güzelleşir, güzelleştikçe de keyif verir.

  2) Bencil davranmamaya çalışalım. Her ne kadar duygularımız bu konuda bize baskı yapsa da karşımızda bulunan kişinin bir insan olduğunu, kendine has duyguları ve istekleri olduğunu, kimi zaman yalnız başına kalmak isteyebileceğini unutmayalım.

  3) Nedense aşkın çiftler arasında birbirlerine müdahale etmek hakkı verdiği düşünülür. Oysa müdahaleler kimi zaman karşımızdakini incitici boyutlara varabilir. Karşımızda bulunan insanı yaptığımız müdahaleler ile incitecek davranışlardan uzak durmak akıllıca olacaktır.

  4) Aşkı bizimle paylaşan insanı, davranışları nedeni ile sorgulamamaya özen gösterelim. İki farklı insanın bir araya gelerek kişiliklerinin aynı potada erimesi belli bir zaman gerektirecektir.

  5) Aşkımızı paylaştığımız insanla ortak yönlerimiz olmayabilir. Aşık insan her şeyi paylaşmak istediğinde bu arzusunu gerçekleştiremeyebilir. Bu da insanların yıpranmasına aşkın zarar görmesine neden olabilir. Kişiliklerimiz gibi davranış veya alışkanlıklarımızın da farklı olabileceğini hesaba katarak aşk sürecine hazırlıklı girmeliyiz. Aşkımıza zaman tanımayı, fevri yargılamalardan uzak durmayı öğrenmeliyiz.

  6) Aşk çeşitli süreçleri olan sonlu duygulardandır. Bitişleri düşünerek paniğe girmektense yaşadığımız anın en güzel şekilde tadını çıkartalım.

  7) Bundan önce hayatımızda var olan ve muhtemelen bundan sonra olacak arkadaşlarımızı da bu süreç içerisinde yok sayıp ihmal etmeyelim. Arkadaşlarımız bu aşktan önce de, şu anda da ve muhtemelen bu aşk bittikten sonrada yanımızda olacaklar. Diğer ilişkilerimizi ihmal etmeden yaşamaya devam etmemiz, hayatımızın akışının daha düzenli ve tanıdık olmasına yardımcı olur.

  8) Elimizde bulunan teknoloji harikası cep telefonlarını elbette kullanalım. Konuşalım, mesaj atalım. Ama unutmayalım bu aletler 24 saat kesintisiz iletişim halinde olmamız için icat edilmedi. Arada bir özlemek ve kendimizi özletmek için kesintisiz bağlantı halinde olma isteğimize gem vurmaya çalışalım.

  9) Aşık olduğumuz insanın var ise olan gizemlerine saygı göstermek için gayret edelim. Bunları öğrenmek için çabalamak karşımızdaki insanın bize olan güvenini zedeleyebilecektir. Öğrenmemiz gereken her ne ise, gereken en uygun zamanda bizim tarafımızdan öğrenilecektir. Hayata güvenimizi kaybetmeden yaşamak, iç huzurumuzu dengelememiz için bize yardımcı olacaktır. Huzurumuz bizimle olduğunda aşk daha keyifli yaşanacaktır.

  10) Kendimize değer vermeyi, bakımlı olmayı hiçbir zaman ihmal etmeyelim. Üstümüze başımıza dikkat ettiğimiz gibi ruhumuzun da dağılmaması için çaba göstermeyi unutmayalım. Bunun en kolay yollarından birisi de olumlu olup, hayata olumlu bakabilmeyi denemektir. Unutmayalım bizi ne kadar severse sevsin hiçbir zaman kimsenin duygularını hapsetmek ve emek harcamadan ona sahip olmaya devam etmek garantimiz yoktur.

  11) Seviyorsak, mutluysak, kendimizi gereksiz şeylerle yormak yerine bu mutluluğa teslim olmayı tercih edelim. Olumsuzlukları düşünmeyelim. Ne olacaksa bir kere olacaktır. Düşüncelere dalıp kendimizi zehirlememiz huzurumuza dolayısıyla da ilişkimize olumsuz yönde yansıyacaktır.

  12) Sevdiğimiz insanın yakınlarına, arkadaşlarına saygılı olmaya özen gösterelim. Biz nasıl davranırsak karşımızdaki insanlar da davranışlarını ona göre ayarlayacaklardır. Kaldı ki iyi niyetimize karşılık göremesek bile bu şuursuzluk yegâne karşımızda bulunan insana ait olacaktır bize değil.

  13) Güler yüzlü ve anlayışlı olmak için gayret edelim. Sadece biz değil etrafımızdaki insanların da olumlu olmaları için onları desteklemeye çalışalım. Unutmayalım mutluluk tıpkı bulaşıcı bir hastalık gibidir.

  14) Seviyor ve seviliyorsanız hayata borçlanmış sayılırsınız. Borcunuzu etrafınızdaki insanları neşelendirerek ödemeye çalıştığınızda hayatı kendinize borçlandırmış sayılırsınız.

  Herkesin sevgililer günü kutlu olsun.

  Sevgiyle kalın.
   


Sayfayı Paylaş