Askerlik Muayenesi Nerde, Nasıl Olur, Ne Gerekir

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 16 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Askerlik Muayenesi hakkında tüm bilgiler
  Askerlik Muayenesi Nerde yapılır , askerlik muyenesi nasıl olur, askerlik muayenesi için ne gerekir

  Evraklarınız hazır ise en fazla 2-3 saatinizi alır. Tabi buna muayene olma vs. dahil. Tabi bazı şubeler kendisi muayene işlemini yaptığı için kimi zaman bu muayene işlemleri için fazla zaman harcamanıza gerek kalmayabiliyor. Eğer İstanbul gibi büyük şehirlerdetecil işlemi yapacaksanız bu muayene süresi uzayabilir.

  Şunu bilmenizde fayda var; resmi dairelere işlem için giderken yanınızda TC Kimlik numarası olan bir kimlik kartı (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport vb. gibi) ile gitmenizde ve bu kimlik kartlarının iki tane fotokopisini götürmenizde fayda var. Lazım olduğu zaman “buyrun” demek için gerekli. Eğer yanınızda yoksa fotokopi çekmek için şubeden ayrılmak zorunda kalacaksınız. Tabi bu sizin için zaman kaybı demektir. Fotokopi işini hallettiğimizi varsayıyorum. Şubede bize lazım olacak ikinci şey vesikalık fotoğraf. Yerli veya yabancı şube olma durumuna göre vesikalık fotoğraf ihtiyacı artmakta. Siz yanınızda en az 12 tane fotoğraf götürün. Yapacağımız işlem “tecil” işlemi olduğu için yanımızda en son mezun olduğumuz okula ait bir diploma olmalı. Tabi bunun fotokopisi gerekiyor. Notere gidip aslı gibidir yazısı almanıza gerek yok. Fotokopisi ile aslını Askerlik şubesine götürdüğünüz zaman memurlar “Aslı gibidir” kaşesini basacaklardır. Ekstradan 20 TL harcamayın. Bunların yanında birde ehliyetiniz varsa fotokopisi ile birlikte askerlik şubesine gidin.
  Bu işlemler yaklaşık olarak 2-3 saatinizi alacağını yukarıda belirtmiştim. Bunu 30 dk. ile 1 saat arasına düşürmek elinizde. Eğer kütüğünüzün bulunduğu yer ile işlem yaptırma istediğiniz yer arasında çok fazla bir mesafe yok ise kütüğünüzün olduğu yere giderek işlemlerinizi daha hızlı yapabilirsiniz. Bunu bir örnek ile açıklayalım; Siz Tokatlısınız ve İstanbul’daki bir askerlik şubesinde tecil işleminizi yapmak istiyorsunuz. Bu durumda işlem yaptırmak istediğiniz İstanbul şubesi Tokat’taki şubeme faks çekerek sizin İstanbul şubesinde işlem yaptırmak istediğine dair bildirimde bulunacak ve Tokat şubesinin onayını yani faksını bekleyecektir. Faksın gelmesi şubelerdeki iş yoğunluğuna bağlı bir durum. Genellikle aynı gün içerisinde faks gelmekte. Bu süreyi kısaltmak için İstanbul’dan Tokat’a akraba ziyareti yapmanız gerekecektir. Yada acil ise İstanbul’da tecil işleminizi yaptırmak diğer seçeneğiniz olacaktır.

  Özetlersek tecil için gerekli belgeler
  En son mezun olduğunuz okulun diploma aslı ve fotokopisi
  12 adet vesikalık resim (son altı ayda çekilmiş olmalı)
  Varsa sürücü belgeniz
  TC kimlik numarasının olduğu, kimlik üzerindeki resmin size benzediği ve yıpranmamış bir nüfus cüzdanı (resme benzemiyorsanız kimliğinizi değiştirin, yoksa işleminiz yapılmayabilir)

  ÖSS’ye girecekler ne yapmalı?
  Öncelikle şunu belirtmeliyim ki doğum yılınız ile içinde bulunduğunuz yılın farkı 20 ise askerlik çağına gelmişsiniz demektir. Askerlik işlemleri için 20 yaşına girmeniz, yani doğum tarihinizi beklemezler. Örneğin 06/07/1988 doğumlu bir yükümlü 01 Ocak 2008 tarihi itibariyle askerlik işlemi yaptırabilir. Bu konuda dikkatli olun. Askerlik çağına girdiğiniz yıl ÖSS’ye giriyor olmanız askerlik şubesi açısından bir önem arz etmiyor. Bu nedenle durumunuzu belirtir bir dilekçe ile size en yakın askerlik şubesine durumunuzu belirtmeniz gerekiyor. Aksi halde ÖSS’ye giremeden asker yolcusu olursunuz. Sonra ÖSS’ye kışlada girmek zorunda kalabilirsiniz.

  Üniversiteyi yeni kazandım veya okuyorum, ne yapmalıyım?
  Üniversiteyi yeni kazandıysanız ve askerlik şubesinden herhangi bir tebligat yapılmadıysa hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Bundan sonra siz okulunuzu bitirene kadar tecil işlemlerinizi her yıl öğrenci işleri halledecektir. Fakat bunun bir sınırı var. Örgün öğretimde ki bir öğrenci en fazla 7 yıl öğrenci olarak kalabilmekte. Bu süre aşımında öğrenciliğiniz düşüyor ve size askerlik çağrısı yapılıyor. Üniversite sonrasında yüksek lisans yaparsanız yüksek lisans yaptığınız okulun öğrenci işleri tarafından tecil işlemleriniz yapılmakta. Bunun süresi ise 3 yıl ile sınırlı.

  Askerlik yoklamaları,ertelemeleri ve daha fazla bilgi artık : www.turkiye.gov.tr üzerinden yapılmaktadır. PTT şubelerine giderek şifre aldıktan sonra online olarak işlemlerinizi yapabilirsiniz.

  Askerlik zamanı gelen gençler ne zaman nerede asker olacaklarını merak ederler haliyle. Bu yüzden bu tip aramalar yaparlar. Doğru yerdesiniz. Size en net doğru bilgiyi vermeye çalışacağız. Askerlik türk gencinin kutsal bir görevidir. Her türk genci zaman geldiğinde eğer bir sorunu yoksa askere alınır. Askere gitmezseniz asker kaçağı sayılırsınız ve sicilinize işlenir. Lafı fazla uzatmadan nerede askerliğinizi yapacağınızı, ne zaman başlayacağınızı öğrenmeniz için bikaç bilgi topladık.

  Askerlik için gerekli işlemleri yapmak için ve sorgulama ile nereye düştüğünüzü öğrenmek için buraya tıklayınız. Eğer düzgün bir bilgiye ulaşamadıysanız. Size bir yöntemden daha bahsedelim. Nerede askerlik yapacağınızı askerlik şubenizden öğrenebilirsiniz. Şubenizin nerede olduğunu bilmiyorsanız. Yine aynı yukarıdaki asal asker alma daire başkanlığının sitesinden ulaşabilirsiniz.

  Arkadaşlar Tecil Durumunuza Asal üzerinden ulaşamazsanız Yerel askerlik Şubenizi, Eğer askerlik şubenizin olduğu yerde yaşamıyorsanız bulunduğunuz yer Askerlik şubesine bizzat gidip Bilgi almanızı Öneririz.

  E-Devlet Uygulaması
  Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreterliği’nden yapılan yazılı açıklamada, “MSB Bilgi Sistemi aracılığıyla, bugünden itibaren seferberlik ve asker alma konularında e-devlet hizmetlerinin sunulmasına başlanacağı” bildirildi..
  Açıklamanın devamında şöyle denildi: “Yedeklik yoklamalarını askerlik şubelerine gitmeden ve cezalı duruma düşmeden evleri ya da iş yerlerindeki bilgisayarlardan internet üzerinden ya da mobil imzalı olarak cep telefonlarından e-Devlet Kapısını kullanarak yapabilecekler.
  Sefer görev emirlerinin veya tatbikat görevlendirmesinin olup olmadığını, kendilerine veya firmalarına ait araç ve iş makinelerinde sefer görev emri olup olmadığını bulundukları yerden elektronik ortamda sorgulamak suretiyle öğrenebilecekler”.

  İşlemler www.turkiye.gov.tr adresindeki Milli Savunma Bakanlığı bölümünden yapılabilecek. Bu kapsamda Askerlik Durum Belgesi alma dahil tüm askerlik işlemleri çok daha kısa sürede ve her yerden yaptırılabilecek. Bütün Türkiye tek askerlik şubesi prensibiyle yerli yabancı askerlik şubesi ayrımı da tamamen kaldırılmış oluyor.

  Vatandaşlar artık sadece son yoklama ve askere sevkleri sırasında askerlik şubesine gelme ihtiyacı duyacaklar. Öğrencilerinin erteleme işlemleri için askerlik şubelerine belge göndermesi işlemi son buluyor.
  Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın askerlik erteleme işlemleri ve dövizle askerlik başvuruları Dışişleri Bakanlığı üzerinden elektronik ortamda topluca alınabilecek.

  Askerlik Muayenesi Nerde ve Nasıl Olur, askerlik Muayenesi için Ne Gerekir
   


Sayfayı Paylaş