Aşçı Çırağı Kursu

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 11 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Aşçı Çırağı Kursu Hakkında
  Aşçı çırağı kursu nedir, Aşçı çırağı kursu için nereye gidilir, Aşçı çırağı kursu nerelerde veriliyor, Aşçı çırağı olmak için, İSMEK Aşçı Çırağı Kursu

  Halk Eğitim Aşçı Çırağı Kursu
  Aşçı, mutfak araç gereçlerini kullanarak hijyen kurallarına uygun yiyecek üretimi yapan ve servise hazır hale getiren, lezzetli tatlar yapan kişidir. Aşçı çırağı ise özellkile hijyen kurallarına uygun olarak kendisine verilen görevleri başarıyla yerine getiren mesleğe yeni başlayan deneyimsiz mutfak elemanıdır. Kişisel hijyenik bakım, işe hazırlık, yiyecek-içeçek hizmetleri, bulaşık yıkama, besin öğeleri, besin grupları, sebze pişirmede kullanılan pratik yöntemler, garnitürler, uluslararası çorbalar, aparatif yiyecek hazırlama, tatlılar, soslar, et yemekleri, balıklar, hamur işleri gibi konu başlıkları mevcurttur.

  Besinleri pişirmenin bir sebebi besinleri uzun süre bozulmadan saklama gerekliliğidir. Bir diğeri ise pişmemiş besinlerin piştikten sonra daha iyi tat verdiğine inanıyor olmamız. Pek çok kişi, gerek evinde yemek pişirirken, gerek bu işi bir meslek olarak yaparken zevk alır. Aşçılık bilgi gerektirdiği gibi, iyi yiyeceği seçme, hazırlama, sunma ve bunlardan tat alma da bir tür sanattır.

  Bu programdaki mesleki yeterliliğe ulaşan bireyler gıda alanında yiyecek içecek hizmetleri sunma, konaklama işletmelerinde mutfak ünitesinde, kafeterya, bar, restaurant,yemek fabrikaları vb. yerlerde çalışabilirler.

  Kaynak: HalkEğitim
   


Sayfayı Paylaş