Artemis Tapınağı, Kuşadası

Konusu 'Kuşadası' forumundadır ve GamZe tarafından 12 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Artemis Tapınağı
  Selçuk-Kuşadası yolu üzerinde bulunan görkemli tapınak, dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilmektedir. Efes' lilerin ilk yerleşimlerinin bu tapınağın bulunduğu bölgede gerçekleştiği bilinmektedir. Bir depremle ykılan tapınak Efesliler tarafından Roma İmparatorluğu' nun yardımı ile yeniden inşa edilmiştir. Bugün tapınağın sadece temel kalıntıları görülebilir durumdadır. Tapınak 127 sütunlu olup cephedeki 36 sütunu kabartmalıdır. Tapınağın ilk seferinde 125 metre uzunluğu, 60 metre genişliği ve 25 metre yüksekliğinde inşa edildiği düşünülmektedir. Tapınağa ait en eski kalıntıların M.Ö. 6.yy olarak tarihlendirildiği ve yeniden inşası sırasında 105 metre uzunluk, 55 metre genişlik ve 25 metre yükseklik ile 600 metrekarelik bir alana kurulduğu sağtanmıştır. Son olarak M.S. 263 yılında Got' ların saldırısına uğrayan tapınak yıkılarak yağmalanmıştır.

  Bakir Doğa Tanrıçası olarak bilinen Artemis inancının kökleri Anadolu' ya Hitit'lerin ana tanrıçası Kybele' ye dayanmaktadır. Efes' te bu iki tanrıça bolluk ve bereket simgesi olarak anılmaktadır.turkeyarena.com
  1869 yılında bir İngiliz olan Wood tarafından bulunan tapınaktaki kazıları 1904' te başka bir İngiliz Hogart sürdürmüştür. Bugün kazılara Avusturyalılar tarafından devam edilmektedir.

  [​IMG]
   


 2. GamZe Moderator

Sayfayı Paylaş