Armut Hangi Ayda Dikilir, Yetişir

Konusu 'BağBahçe' forumundadır ve Seçkin tarafından 2 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Armut Ağacı Hangi Ayda Çiçek Açar

  Bahçe Tesisi
  Seçilmiş olan bahçe yeri; Armut ağacının tüm isteklerini karşılayacak ekoloji ve iyi bir toprak hazırlığı yapılmış olmalıdır. Fidan çukurları iyi toprak hazırlığı yapılmamış yerlerde daha geniş açılmalıdır. Arazi önceden sürülmeli, tırmık çekilerek tesviye edilmeli ve fidan çukurları önceden açılması faydalı olacaktır. Fidanlar ismine doğru, bol saçak köklü, kökleri zedelenmemiş ve sağlıklı olmalıdır. Dikim kışı sert geçen yerlerde Şubat-Mart aylarında, Kışları ılıman olan yerlerde örneğin (Karadeniz) bölgesinde ağaçlarda yaprak dökümünden sonra sonbaharda yapılabilir. Dikim yapılan çeşitlerde mutlakabirbirini tozlayan ve ticari değeri olantozlayıcı çeşitlerden oluşan en az 3-4 çeşitten bahçe tesis edilmesi gerekir.

  Dikim Mesafeleri
  Armut çöğürü üzerine aşılı çeşitlerde dikim mesafesi 5X7m, Ayva üzerine aşılı çeşitlerde 3X5m Bazı ülkelerde ise (0,6-0,8 X4m ) arlıklarla bahçe tesisi yapılmaktadır. Armut bahçelerinde toprak işlemekten sukaybını azaltmak ve erozyonu önlemekolmalıdır.

  Su ve rüzgar erozyonu olan yerlerdedaimi veya geçici toprak işleme uygulanır. Kışınörtülü toprak işlemede baklagiller ekilerek çiçeklenme döneminde sürülerek toprağakarıştırılabilir. Kışlık örtü bitkisi olarakbuğday, çavdar, kışlık fiğ, kırmızı tırfıl, yonca kullanılabilir.

  Gübreleme
  Gübreleme dikimden önce dekara 4-5ton ahır gübresi verilir. Bu işlem 3-4 yılda birtekrarlanır.

  Ayrıca makro ve mikro besinelementlerinin tespiti için her yıl toprak analizleri, 3 yılda bir yaprak analizleriyapılmalıdır. Kullanılacak gübre cinsi ve miktarlar bu analizlerin sonuçlarına göre yapılmalıdır.

  Budama
  Armutlarda budama dikimden önce kök budaması ve tepe vurulması ile başlar. Armutlarda fidanlara verilecek şekilkurulacak bahçenin yeri, yöneyi, toprak tipi, çeşidin meyve özelliği ve iriliğine bağlı olarak belirlenir. Armutlarda doruk dallı, değişikdoruk dallı, palmet, kordon (duvar sistemi) şekillerinden biri terbiye sistemi olarak kullanılabilir.

  Seyreltme
  Armutlarda bazı çeşitlerde daha iri ve kaliteli ürün almak için özellikle Deveci Armudunda %70-80 meyve seyreltmesi yapılır. Genel olarak ağacın tümünde çok fazla meyve varsa salkımların her birinde 1-2 meyve kalacak şekilde seyreltme yapılır. Bir diğer ölçüde 20-30 yaprağa bir meyve düşecek şekilde seyreltme yapılır.

  Sulama

  Mayıstan eylül sonlarına kadar yapılır. Sulama aralığı bitkinin isteğine, toprak yapısına, anacın zayıf veya kuvvetliolmasına, yağış ve sıcaklığa bağlı olarak 10-20 gün ile 5-7 gün arası değişiklik gösterir.
   


Sayfayı Paylaş