Armut Çeşitleri, Cinsleri, Türleri

Konusu 'BağBahçe' forumundadır ve Seçkin tarafından 24 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Armut Çeşitleri Nelerdir

  Akça
  Ağacı kuvvetli ve yarı dik gelişme eğiliminde olan, sık dallı ve dikenli yerli çeşitlerimizdendir. İstanbul Akçası veya Dikenli Akça olarak bilinen tipleri de bulunmakta, Marmara, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu Bölgelerinde yetiştiriciliği yapılmaktadır.

  June Beauty
  Anadolu’dan yayılan, ağaçları yarı dik ve çok kuvvetli gelişme gösteren. erkenci armut çeşitlerinden olup ülkemizde Haziran Güzeli, Haziran Gülü olarak ta bilinmektedir.

  Tosca
  İtalya’da Coscia ve Wiliams çeşitlerinin melezlenmesi ile elde edilmiştir. Ağaç yarı dik gelişir, geniş taç oluşturur, dallanma şekli ayvayı andırır.

  Etruska
  İtalya‘da melezleme ile elde elden ağaç yarı dik gelişen ve geniş taç oluşturan erkenci çeşitlerdendir. Meyveleri Akça armudunu andırmakta, ancak meyveleri Akça’dan biraz daha iridir.

  Abete Fetel
  Fransız kökenli, ağaçları orta kuvvete, yarı dik gelişen verimli erken meyveye yatan bir çeşittir. Erwinia amylovora (ateş yanıklığı) hastalığına kısmen dayanıklıdır. Meyve kabuk rengi yeşil zemin üzerine az paslı, iri, konik biçiminde, boyun kısmı uzundur.

  Santa Maria
  İtalya‘da Wilians ve Cossia çeşitlerinin melezlenmesi ile elde edilmiş, ağaçları yarı dik ve kuvvetli gelişen, oldukça verimli bir çeşittir. Sofralık tüketime uygun olduğu kadar sanayiye de uygun bir çeşittir.

  illiams (Bartlet)
  İngiltere orijinli, ağaçları yarı dik ve kuvvetli gelişen erken verime yatan, geç çiçeklenen ve düzenli verim alınan bir çeşittir.

  Kieffer
  Ağaçları yarı dik ve çok kuvvetli gelişen çok verimli, uzun ömürlü bir çeşit olup Erwinia (ateş yanıklığı) hastalığına kısmen dayanıklılığı nedeniyle yetiştiriciliği yaygınlaşmaktadır.

  Deveci
  Kökeni Anadolu olup, ağaçları orta kuvvete yarı yayvan gelişen bir çeşittir. Meyveleri, iri, iyi bakım koşullarında çok iri, basık, alt kısmı geniş, boyunsuz, çiçek çukuru derindir.
   


Sayfayı Paylaş