Armut Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır

Konusu 'BağBahçe' forumundadır ve Seçkin tarafından 24 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Armut Ağacının Bakımı

  Gübreleme
  Gübreleme dikimden önce dekara 4-5ton ahır gübresi verilir. Bu işlem 3-4 yılda birtekrarlanır.

  Ayrıca makro ve mikro besinelementlerinin tespiti için her yıl toprak analizleri,3 yılda bir yaprak analizleri yapılmalıdır. Kullanılacak gübre cinsi ve miktarlar bu analizlerin sonuçlarına göre yapılmalıdır.

  Budama
  Armutlarda budama dikimden önce kök budaması ve tepe vurulması ile başlar. Armutlarda fidanlara verilecek şekil kurulacak bahçenin yeri, yöneyi, toprak tipi, çeşidin meyve özelliği ve iriliğine bağlı olarak belirlenir. Armutlarda doruk dallı, değişik doruk dallı, palmet, kordon (duvar sistemi) şekillerinden biri terbiye sistemi olarak kullanılabilir.

  Seyreltme
  Armutlarda bazı çeşitlerde daha iri ve kaliteli ürün almak için özellikle Deveci Armudunda %70-80 meyve seyreltmesi yapılır. Genel olarak ağacın tümünde çok fazla meyve varsa salkımların her birinde 1-2 meyve kalacak şekilde seyreltme yapılır. Bir diğer ölçüde 20-30 yaprağa bir meyve düşecek şekilde seyreltme yapılır.

  Sulama

  Mayıstan eylül sonlarına kadar yapılır. Sulama aralığı bitkinin isteğine, toprak yapısına, anacın zayıf veya kuvvetli olmasına, yağış ve sıcaklığa bağlı olarak 10-20 gün ile 5-7 gün arası değişiklik gösterir
   


Sayfayı Paylaş