ARM'de 64-bit Mimarisine Geçti

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve GuNaHKaR tarafından 3 Kasım 2011 başlatılmıştır.

 1. GuNaHKaR Well-Known Member


  İşlemcilerde Intel tekeli AMD ve yeni katılacaklarla rekabete girerek kırılması herzaman son kullanıcıya yarar sağlayacaktır. İşte bu bağlamda ARM, 64 Bit mimariye sahip ilk işlemcisi olan ARMv8'i tanıttı. Sunucular ve diğer şirket ekipmanlarında kendine yer bulacak olan bu yeni işlemciyle birlikte firma doğrudan Intel ile rekabet edecek.

  Var olan ARMv7-A mimarisi en fazla 40 bit adresleme yapabilirken yeni işlemci 64 Bit adresleme yetenekleriyle donatılmış durumda. ARMv8, Intel'in 64 bit Xeon işlemcileri karşısına alacak fakat işlemcinin çıkmasına daha zaman var. İlk işlemciler önümüzdeki yıl piyasaya sürülecekken şirketler için planlanan modeller 2014'ten önce gözükmeyecek.

  Yeni mimarinin eskiye uyumlu olacak olması sayesinde uygulamaların yeniden kodlanması gerekmiyor. Öte yandan günümüzdeki işletim sistemlerinin çoğu 64 Bit destekli olduğu için çok daha fazla veriyi işleyebiliyorlar.

  Son olarak Nvidia, Samsung, Qualcomm ve Texas Instruments'ın ARM'den lisans alarak kendi işlemcilerini ürettiklerini söyleyelim. Bu işlemcile piyasadaki Android tabletletlerin büyük bir kısmını güçlendirmekte.
   


Sayfayı Paylaş