Arkadaşta bulunması gereken vasıflar.

Konusu 'Dini Sohbet' forumundadır ve abdulkadir tarafından 19 Şubat 2008 başlatılmıştır.

 1. abdulkadir Well-Known Member


  İmam Gazali bir arkadaşta bulunması gereken vasıfları şöyle sıralamaktadır:

  1- Akıllı olmak.

  2- İyi ahlâklı olmak.

  3- Sâlih olmak.

  4- Doğru sözlü olmak.

  5- Dünyaya hâris olmamak.

  Bu hususta Hz. Ali kerremallahu vecheh de şöyle der:

  "Senin gerçek arkadaşın seninle beraber olan, sana faydalı olmak için kendini zarara sokan, sana zamanın bela ve musibetleri toslayınca seni kurtarmak için kendi işlerini bırakıp yardımına koşandır."

  Alkame bin Amr el-Utâridi oğluna şöyle vasiyette bulunmuştur:

  "Ey oğul! İnsanların sohbetine ihtiyacın olunca kendine hizmet ettiğin takdirde seni koruyan, arkadaşlık edersen sana güzel şeyler kazandıran, bir ihtiyacın olunca yardımcı olan kimselerle sohbet et.

  Ey oğul! Bir iyilik yapmak istediğin zaman yardımcı olan, senden bir iyilik gördüğü zaman açıklayan, kötülük gördüğü zaman gizleyen kimselerle arkadaşlık et.

  Ey oğul! İstediğin zaman sana veren, bir şey söylemediğin zaman soran, bir masiyete düçar olduğunda seni teselli eden kimselerle dostluk et.

  Ey oğul! Konuştuğun zaman sözünü doğrulayan, bir işe girince yardımına koşan, anlaşmazlığa düştüğünüzde seni kendisine tercih eden kimselerle arkadaş ol."

  Kötü arkadaştan, kötü çevreden uzak durmak, kötü ahlâklı kişilerle arkadaşlık etmemek kişiyi hem dünyada ve hem de ukbada selâmette kılar.

  Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır:

  "Bizi anmaktan yüz çeviren ve dünya hayatını isteyen kimselerden uzak ol." (Necm/29)

  Allah Teâla'ya kulluk etmekten, ona ibadet ve taatta bulunmaktan yüz çeviren, Rabbini zikretmeyen, mal, makam, şöhret düşkünü dünyaya hâris, ahireti unutan kişilerle arkadaşlık etmek, zehirli bir yılanla koyun koyuna yatmak gibidir.
   


Sayfayı Paylaş