Arefe Gününün Fazileti

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve ot-gu tarafından 24 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Arefe Gününün Fazileti ve Arefe Günü Yapılması Gerekenler

  Arefe, Kurban ıbir önceki gün, hicri takvime göre Zilhicce ayının 9. günüdür. Başka güne arefe denmez. Ülkemizde Ramazan Bayramının bir önceki gününe de arefe denmiştir. Resulullahın (s.a.s) bildirdiğine göre:

  "Günlerin en faziletlisi arefe günüdür. Faziletçe cumaya benzer. O, cuma günü dışında yapılan yetmiş hacdan faziletlidir. Duaların en faziletlisi de arefe günü yapılan duadır. Benim ve benden önceki peygamberlerin söyledigi en faziletli söz de: Lailahe illallah vahdehu la serike lehu. (Allah birdir, ondan başka ilah yoktur, O'nun ortağı da yoktur) sözüdür." (Muvatta, Hacc 246)

  Hazreti Aişe (r.a) anlatıyor:"Allah, hiçbir günde, arefe günündeki kadar bir kulu ateşten çok azat etmez. Allah mahlukata rahmetiyle yaklaşır ve onlarla meleklere karşı iftihar eder ve: "Bunlar ne istiyorlar?" der." (Müslim, Hacc 436)

  Resulullah(s.a.s): "Arefe gününe hürmet edin! Arefe, Allah'ın kıymet verdiği bir gündür." diyerek Allahu Teâlâ'nın kıymet verdiği günü hürmet ederek bilinçli bir şekilde yaşamaya gayret etmemizi istemiştir. Hürmet, verilen nimeti idrak etmekle ve verileni bilmekle, görebilmekle başlar. Arefe gününü günahlara girmeden oruçla, duayla, istiğfarla geçirmek kullarını arefe gününde bağışlayacağını müjdeleyen Allahu Teâlâ'ya hürmetin ve şükrün bir ifadesidir. (Deylemi)

  Rahmet kapılarının açıldığı dört mübarek gece şunlardır:

  1) Fitr (Ramazan) Bayramı gecesi,
  2) Kurban Bayramı gecesi,
  3) Terviye gecesi (Zilhicce ayının 8. gecesi),
  4) Arefe gecesi, (Isfehani)

  Arefe gününü ve gecesini ibadetle geçirmek çok faziletlidir. Saadet-i Ebediyye'de arefe gecesini ibadetle geçirenin cehennemden azat olacağı söylenmiştir.

  Arefe günü günahlardan uzak kalanın da bağışlanacağı Resulullah (s.a.s) tarafından müjdelenmiştir. "Arefe günü Resulullahın (s.a.s) yanında bulunan bir genç, kadınları düşünüyor ve onlara bakıyordu. Resulullah (s.a.s) eliyle birkaç defa gencin yüzünü kadınlardan çevirdi. Genç yine onları düşünmeye başladı. Resulullah (s.a.s):
  - Kardeşimin oğlu, bugün öyle bir gündür ki, bugünde herkesin kulağına, gözüne ve diline sahip olursa günahları bağışlanır, buyurdu." (Müsned)

  Arefe Günü Yapılması Tavsiye Edilenler

  1) Arefe gününün sabah namazının farzından sonra teşrik tekbirleri getirilmeye başlanmalıdır.
  2) Arefe günü oruç tutulmalıdır.
  3) Arefe gününe hürmet edilmeli, günaha girmemeye dikkat edilmelidir.
  4) Arefe günü çok dua ve istigfar edilmelidir.
  5) Arefe günü 1000 âdet İhlas-i şerif okunmalıdır.
   


Sayfayı Paylaş