Arefe günü oruç tutmanın önemi nedir

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 8 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Arefe günü nafile oruç tutmanın sevabı ve fazileti

  Arefe günü iki Bayram arasıdır.birisi daha evvel geçen Ramazan bayramı diğeri de ertesi günki kurban bayramıdır. Bayram ise, sürur ve sevinç günü demektir. Kul için günahlarının affından başka sevinç ve sürur yoktur.

  Arefe günü iki Bayram arası olduğu için Hazreti Allah o günün orucunu iki seneye keffaret kıldı.Arefe günü tutulan oruç geçmiş ve gelecek iki senenin günahına keffaret olur.

  Bir Adam Rasülüllah (s.a.v.)'e

  "Ya Rasülellah! Arefe gününün orucu hkkındaki görüşünüz nedir? diye sordu.
  Rasülüllah (s.a.v.) şöyle buyurdu: "Öyle znnediyorum ki, Allahü Teala geçmiş bir sene ve gelecek bir seneye keffaret kılar".

  İbni Abbas'ın rivayet ettiği hadisi şerifte:

  "Üç kimse vardır ki,Kabirlerinden kalktıkları gün melekler onlar ile musafaha ederler: Şehitler, Ramazan ayı oruç tutanlar, Arefe günü oruçlu olanlar." buyrulmuştur.

  Ebu-d Derda Radıyallahü anh'dan:" Özellikle zilhicce ayının dokuzuncu günü(arefe)oruç tutunuz.Çünkü o günde hesap tutan (melekleri)'in saydıklarından çok daha fazla hayır vardır."

  Ümmü seleme'den rivayet edilen Hadisi Şerif'te :Rasülü Ekrem (S.A.V.)şöyle buyurdular:
  "Arefe günü ne güzel bir gündür.Hayır ve Bereket günüdür.Rahmet ve mağfiret günüdür. Kim refe günü oruç tutarsa Allahü Teala ona,(Arafat'ta) vakfede bulunanların sevabından hisse verir, şefaatım ona vacip olur, yüzünü(bedenini)cehennem ateşinden yetmiş yıl uzaklaştırmış olur."

  (Fetvalar)
   


Sayfayı Paylaş