Araç muayenesi için motorlu taşıtlar vergisi şartı kalksın

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 2 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanı Tamer Dinçşahin,
  araç muayenesi için Motorlu Taşıtlar Vergisi şartının kalkması gerektiğini kaydetti. Dinçşahin, yaptığı yazılı açıklamada, "bacasız fabrika" denilen TIR'ların kendileri için birer üretim aracı olduğuna işaret etti.

  Her sene Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme zorunluluğunu eleştiren Dinçşahin, "Bir tekstil makinesi için sadece ithal edildiğinde ya da alındığında vergi ödeniyor. Biz ise kendi üretim araçlarımız için her sene vergi ödemek zorunda kalıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

  Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeyen TIR'ların araç muayene hizmetinden yararlanamadıklarını belirterek, Maliye ve Ulaştırma bakanlıklarına, araç muayenesi için vergi şartının kaldırılması çağrısında bulunan Dinçşahin, şunları kaydetti: "Araç muayene istasyonlarından, aracın teknik olarak yeterliliğini ispat etmek, halk sağlığına uygun olduğunu kanıtlamak için yararlanılıyor. Araçların bu hizmetten men edilmesiyle nakliyeciler kadar çevre ve halk da cezalandırılıyor. Bu konuda acilen uygulama değişikliğine gidilmelidir."
  02.07.2009, Perşembe
   


Sayfayı Paylaş