Arabalı vapurda kaza

Konusu 'Güncel Olaylar' forumundadır ve sabunkopugu tarafından 3 Eylül 2015 başlatılmıştır.

 1. sabunkopugu Banned


  Harem'den saat 17.00'de 60 araç ve 153 yolcu ile hareket eden "Topkapı" adlı araba vapuru kısa süre sonra motor arızası nedeniyle stop etti. Rüzgârın da etkisiyle sürüklenen araba vapuru, iskeleye bağlı "Kaunas Sea Ways" isimli Ro-Ro gemisinin demir zincirlerine takılarak durdu. Sahil Güvenlik ekipleri tarafından karaya sabitlenen araba vapurunda can ve mal kaybı olmadı. Vapurdaki yolcular ise başka bir vapurla tahliye edildi. Arabalı vapurun içerisinde tahliye sonrası mürettebat olduğu tahmin edilen birkaç kişi kaldı.

  Vapurun sürüklenmesi sırasında bazı araçların birbirine çarparak hasar gördüğü öğrenildi.

  Olaydan yaklaşık 2 saat sonra Üsküdar-Harem sahiline tedbir amacıyla itfaiye ekipleri geldi. Gemiyi kurtarma çalışmaları Sahil Güvenlik ekipleri tarafından yürütülüyor. Bu arada, takviye olarak yüzer bir vinç de getirildi.

  YOLCULAR ARABA VAPURUNDAN TAHLİYE EDİLDİ

  Motor arızası nedeniyle Harem açıklarında sürüklendikten sonra, iskeleye bağlı "Kaunas Sea Ways" isimli Ro-Ro gemisinin demir zincirlerine takılarak denizde mahsur kalan "Topkapı" adlı araba vapurundaki yolcuların Kıyı Emniyeti'ne bağlı bot tarafından tahliye edilme görüntüleri ortaya çıktı.

  O anlar, yolcuların cep telefonu kamerası tarafından kaydedildi.

  VATANDAŞLAR KORNALARIYLA UYARDI

  Otomobili ile araba vapuru içerisinde olan yolculardan Ayşe Gülbay, "Geminin ikinci sırasındaydım. Hareketlendikten 100-200 metre sonra mavi bir araca çarparken, kaptan bizim kornalarımızla direkt sağa doğru kırdı ve karşı geminin zincirine çarptı. Zincire çarptıktan sonra zincir üstümüze üstümüze geldi. Şu anda benim aracımın üstünde duruyor" dedi.

  "5 SAATTİR BEKLİYORUZ"

  Yaklaşık 5 saattir beklediklerini ifade eden Gülbay, "5 saattir hiçbir şey yapılmadı. Önce bizi dışarı çıkarttılar. Önce vinç bekleniyor denildi, sonra savcı bekleniyor denildi, sonra eksper bekleniyor denildi. 55 araç vardı. Yolcularla birlikte 200 kişi filan vardı. Bu olay oldu ama kimsenin bir şey yaptığı yok. 12'ye, 1'e kadar burada bekleyeceğimiz söyleniyor" şeklinde konuştu.

  YOLCULAR İLE ÖZEL GÜVENLİKÇİLER KAVGA ETTİ

  Bekleyiş devam ederken, görüntü alan gazetecileri dışarı çıkarmak isteyen özel güvenlik görevlilerinden birine bazı yolcular tepki gösterdi. Çıkan tartışma kavgaya dönüştü. Kavga sırasında özel güvenlik görevlisi yaralandı. Kavganın daha fazla büyümesini, araya giren yolcular ve diğer özel güvenlik görevlileri önledi. Yaralanan özel güvenlik görevlisi hastaneye kaldırılırken, kavgaya karışan yolcular ile özel güvenlik görevlileri ifadeleri alınmak üzere Doğancılar Polis Karakolu'na götürüldü.

  ARABALI VAPUR 8,5 SAAT SÜREN ÇALIŞMANIN ARDINDAN KURTARILDI

  Üsküdar Harem açıklarında motor arızası nedeniyle denizde mahsur kalan arabalı vapur, yaklaşık 8.5 saatlik yüzer vincin de kullanıldığı kurtarma çalışmasının ardından Harem Feribot İskelesi'ne yanaştı. Saat 17.00 sıralarında 60 araç ve 153 yolcu ile hareket eden "Topkapı" adlı arabalı vapur, kısa süre sonra motor arızası nedeniyle durdu. Rüzgarın da etkisiyle kısa mesafe sürüklenen vapur, iskeleye bağlı “Kaunas Sea Ways" isimli Ro-Ro gemisinin demir zincirlerine takıldı.

  Olayın ardından Kıyı Emniyeti'ne bağlı bir bot tarafından yolcuları tahliye edilen geminin kurtarılması için bölgeye Tuzla Tershanesi'nden romörkor yardımıyla yüzer bir vinç getirildi. Arabalı Vapur, yaklaşık 8.5 saatlik çalışma sonrası vinç yardımıyla demir zincirlerden kurtarıldı. Vapur'un arıza yapan motoru da onarıldı. Gerekli teknik çalışmaların tamamlanmasının ardından vapur Harem Feribot İskelesi'ne yanaştı.

  BEKLEMEKTEN SIKILAN ARAÇ SAHİPLERİ İSKELEYİ TERK ETTİ

  Arabalı Vapur'un Harem Feribot İskelesi'ne yanaşmasının ardından araçlarını almayı bekleyen sürücüler, bir başka sorunla karşılaştı. Beklemekten sıkılan bazı sürücülerin araç anahtarlarıyla birlikte iskeleden ayrıldığı ortaya çıktı. Arabalı vapurun ön kısmında park halinde bulunan araçların sürücüleri olmayınca, araç sahipleri yaklaşık yarım saat daha beklemek zorunda kaldı. Vapurun iskeleye yanaştığı haberini alan sürücülerin iskeleye gelmesiyle araçlar sırasıyla vapurdan indi.

  "ARACIMI ALABİLMEK İÇİN MECBUREN BEKLEDİM"

  İskele çıkışında gazetecilere açıklama yapan yolcu Sami Tekiloğlu, bir mağduriyet ve korku yaşadıklarını belirterek, "Yetkililer sağolsunlar ilgilendiler. Ailem buradaydı. Onları evlerine gönderebildik. Ben aracımı alabilmek için mecburen bekledim. Tuzla'dan gelen vinç nedeniyle çalışmalar uzadı. Vapurun en önünde bir araç vardı. Onun sahibi yoktu. Ortalama yarım saat onun gelmesini bekledik" dedi.

  “SİNİRLENEN YOLCULAR ARAÇLARININ ANAHTARLARINI ALIP GİTMİŞ"

  Otomobilini alıp iskeleden ayrılan bir başka yolcu ise, "Bize hiç bir bilgi vermediler. Ne olduğunu anlamadık. Yeterli açıklama yapılmadı. Vinç geldi kaldıramadı, daha sonar Tuzla'dan bir vinç geldi. Tam bir rezillikti. Akşam 17.00'da kaza oldu. Şuan da saat 02.30. Sinirlenen yolcular araçlarının anahtarlarını alıp gitmiş. Onlar yüzünden de bekledik. İşkence çektik resmen" şeklinde konuştu.
   

  Moderatör tarafından son düzenleme: 8 Ekim 2015

Sayfayı Paylaş