Araba Tutması Neden Olur, Araba Tutması Nedenleri

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 20 Mart 2010 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Taşıt Tutması Neden Olur

  Her yaşta görülebilen ama daha çok çocuklarda ortaya çıkan, yaş ilerledikçe azalan bir hastalıktır. Nedeni, bazı kişilerde içkulakta dengeden sorumlu yarım daire kanallarının harekete karşı aşırı hassas olmasıdır. Bu hassasiyet yaş ilerledikçe azalır. Taşıt tutmasına eğilimi olanlarda bulantı, kusma gibi belirtilerden önce terleme, baş ağrısı ve halsizlik görülebilir. Genellikle yolculuğa çıkmadan önceki gece veya yolculuk sabahı bulantı giderici veya taşıt tutmasını önleyici ilaçlar alınabilir.

  Yolculuk sırasında baş koltuğa dayanarak koltuk yatırılmalır. Yolculuk sırasında okumaktan kaçınılmalıdır. Taşıt tutanlar aracın az hareket eden (deniz araçlarının orta, uçağın kanatlarına yakın) bölümlerine oturtulmalıdır. Sürekli ufuk çizgisine veya araç içindeki sabit bir noktaya bakmak yararlı olabilir. Taşıt tutması olanlar yolculuk öncesinde ağır yemeklerden ve alkol almaktan kaçınmalıdır.
   


 2. KaraMelek Well-Known Member

  araba tutması için anti-em diye bir ilaç kullanıyorum ama oda bende baş dönmesi yapıyor, başka bir ilaç varmı acaba kullanabileceğimiz
   
 3. BaRıŞ Well-Known Member

  iyi yaş ilerledikçe azalıyormuş sevindim
   

Sayfayı Paylaş